Adolf Hitler (1890-1945) – życiorys

Adolf Hitler – życiorys

Adolf Hitler (1890-1945) urodził się i wychował w górnej Austrii, ale w Wiedniu spędził pięć i pół wyjątkowo ważnych lat życia. Do stolicy przybył jako siedemnastolatek. Chciał wstąpić do Akademii Sztuk Pięknych. Zdał co prawda egzamin wstępny, ale przedstawione przez niego prace, głównie architektoniczne szkice Linzu, zostały odrzucone jako nieodpowiednie. Nie wspominając rodzinie o niepowodzeniu pozostał w Wiedniu cały rok, żyjąc w miarę dostatnio i utrzymując się ze spadku po ojcu oraz, po śmierci matki, z renty. We wrześniu 1908 r. ponownie próbował podjąć studia na akademii, ale tym razem odpadł po egzaminie wstępnym. Boleśnie odczuł obie porażki. Dwa lata później tak pisał do przyjaciela: „Czy wiesz że – i nie ma w tym przesadnej pewności siebie – świat wiele stracił w chwili, gdy uniemożliwiono mi naukę w akademii i poznanie malarskiego rzemiosła? A może przeznaczenie szykuje mi inne zadanie?”.

Niewiele wiadomo na temat dalszego pobytu Hitlera w mieście ponad to, że trzy lata mieszkał w męskim akademiku we wschodniej dzielnicy Brigittenau graniczącej z Leopoldstadt, gdzie swoje mierne obrazy sprzedawał głównie handlującym ramami Żydom. Mówi się, że niektórzy jego najlepsi przyjaciele byli Żydami, choć i tak wobec wszystkich zachowywał dystans. Nie ma co do tego absolutnej pewności, ale przez krótki okres Hitler prawdopodobnie pracował przy odśnieżaniu Westbahnhof, a w Muzeum Historii Sztuki jako malarz i dekorator. Zgłosił się nawet na przesłuchanie do chóru w Theater-an-der-Wien, ale został usunięty, ponieważ nie był w stanie zaopatrzyć się w stosowny strój.

Choć brak jakichkolwiek dowodów na potwierdzenie domysłu, że Hitler zaraził się syfilisem od żydowskiej prostytutki, nie jest wykluczone, że zapadł na jakąś pomniejszą chorobę przenoszoną drogą płciową, co tłumaczyłoby w jakiś sposób jego obsesję na punkcie prostytucji, przeciw której ostro występuje w Mein Kampf. Pewne relacje ukazują Hitlera z brodą i długimi włosami, praktykującego jogę i odurzającego się meskaliną. Nie wiadomo ile w tym prawdy, ale z pewnością zimą roku 1909 Hitler był przez pewien czas bezdomny, zaniedbany i nosił brodę oraz długie włosy.

Przez większość swego pobytu w Wiedniu Hitler uchylał się od służby wojskowej, o czym nie wspomina w Mein Kampf, a powinien był ją podjąć w 1909 r. W roku 1912 skazano go na rok więzienia i sporą grzywnę; ten właśnie fakt doprowadził go do wyjazdu do Niemiec w 1913 r. Po 25 latach Hitler powrócił do Wiednia w dość odmiennych okolicznościach. Mieszkał w hotelu Imperial przy Ringu, wygłosił mowę do zgromadzonego tłumu z Neue Burg na Heldenplatz i nim upłynęła doba był już na pokładzie samolotu w drodze powrotnej do Niemiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *