AKTYWNY WYPOCZYNEK

AKTYWNY WYPOCZYNEK

Alpejskie góry i jeziora dostarczają wspaniałych warunków do uprawiania sportów na świeżym powietrzu (Turystyka piesza i Narciarstwo). Oprócz sportów wymienionych poniżej, szeroko rozpowszechnione są: golf, tenis i hippik. Bardzo popularne są też wycieczki rowerowe.

Turystyka piesza

Turystyka piesza cieszy się popularnością zarówno wśród Austriaków, jak i obcokrajowców. Przez Alpy prowadzą tysiące kilometrów szlaków z regularnie napotykanymi drogowskazami i dobrze oznakowanymi czerwono-biało-czerwonymi znakami umieszczonymi na pniach drzew. Rozpowszechniona na całym świecie praktyka znakowania górskich szlaków w zależności od stopnia ich trudności wywodzi się właśnie z Tyrolu. Szlaki piesze są oznaczone kolorami zgodnie z systemem narciarskim: kolor niebieski oznacza szlak łatwy, czerwony – średnio trudny (sporo przewężeń i ostrych podejść), a czarny – trudny (tylko dla osób wysportowanych, może być kilka etapów wspinaczki wysokogórskiej).

Większość biur informacji turystycznej dysponuje bezpłatnymi lub tanimi mapami szlaków turystycznych. Najlepsze trasy są w górach, z dala od miast. Ci, którzy mogą sobie na to pozwolić, rozpoczynają wędrówkę od przejazdu kolejką linową.

W Tyrolu jest wiele możliwości uprawiania wspinaczki wysokogórskiej. Telefoniczna informacja meteorologiczna podaje warunki pogodowe i zagrożenia lawinowe, można więc przygotować się odpowiednio do wyprawy. Ulubionym rejonem alpinistów, oczywiście nie jedynym, jest pasmo Kaisergebirge w północnym Tyrolu (równie popularna jest także dolina Ziller).

Darmowa broszura Walking Guide Uroi, dostępna w Narodowym Austriackim Biurze Informacji Turystycznej ANTO lub tyrolskim biurze regionalnym, zawiera adresy przewodników górskich i szkółek alpinizmu w tym rejonie Austrii oraz szczegóły dotyczące schronisk alpejskich i szlaków spacerowych.

Austriackie Stowarzyszenie Alpejskie (Ósterreichischer Alpenverein, ÓAV) skupia zarówno turystów pieszych, jak i alpinistów. Składka członkowska dla osoby dorosłej wynosi 5,10 € wpisowego i 48 € rocznie. Studenci oraz osoby poniżej 25 i powyżej 60 roku życia mają znaczne zniżki. Członkowie ÓAV płacą połowę ceny w schroniskach alpejskich oraz mają inne przywileje, łącznie z ubezpieczeniem. Główne biuro ÓAV mieści się w Innsbrucku (Wilhelm Greil Strasse 15; tel.0512/587828, fax 588842, www.alpenerein.at; El A-6010 Innsbruck). Pod tym samym adresem działa szkółka alpinizmu (Bergsteigerschule; tel.0512/5954734, fax 575528), która organizuje, głównie latem, różnego rodzaju wycieczki górskie dla członków stowarzyszenia.

Schroniska alpejskie W Alpach Wschodnich jest ponad 500 schronisk, prowadzonych głównie przez ÓAV Te usytuowane na wysokości około 900-2700 m n.p.m. są ogólnie dostępne. Bardzo często oferują dostęp do kuchni lub gotowe posiłki. Cena łóżka dla osób niezrzeszonych wynosi zwykle 30 € w pokoju 2–os. lub 8 € w sali zbiorowej. Członkowie ÓAV lub klubów stowarzyszonych korzystają z 50% zniżki i pierwszeństwa przyjęcia na nocleg. Warto skontaktować się z ÓAV lub lokalnym biurem informacji turystycznej, żeby dostać spis schronisk i zarezerwować noclegi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *