Biura Informacji

Biura informacji turystycznej w Austrii

Miejscowe biura informacji turystycznej działają prężnie, oferując wszechstronną pomoc dla turystów. Nazywają się różnie, w zależności od miejscowości, w której funkcjonują (Fremdenverkehrsverband, Kurort, Verkehrsamt, Kurverein, Tourismusburo lub Kuiverwaltung), ale zawsze można je rozpoznać po charakterystycznym znaku w postaci białej litery „i” na zielonym tle.

W każdym mieście lub wiosce o charakterze turystycznym można znaleźć, usytuowane zazwyczaj w centrum, lokalne biuro informacji turystycznej, w którym co najmniej jedna osoba z obsługi mówi po angielsku. Obsługa udziela wszelakich informacji, począwszy od tego, gdzie i kiedy odbywają się nabożeństwa różnych wyznań, po wskazanie najbliższej restauracji wegetariańskiej. Większość biur pomaga znaleźć nocleg, często nie pobierając za to opłaty, zazwyczaj oferuje także bezpłatne mapy.

Ponadto każdy land (kraj związkowy) ma swój własny zarząd informacji turystycznej, ale niektóre z nich są nastawione bardziej na udzielanie informacji drogą korespondencyjną lub telefoniczną niż na osobiste spotkania z interesantami. Ich adresy podane są na początku każdego rozdziału. W strukturze organizacyjnej pomiędzy biurami landów a biurami lokalnymi miejsce pośrednie zajmują niekiedy biura regionalne, promujące określony rejon kraju (np. Zarząd Informacji Turystycznej Salzkammergut w Bad Ischl).

Niektóre biura lokalne dysponują niekiedy także prospektami turystycznymi dotyczącymi innych miejscowości, które pozwalają na wcześniejsze zgromadzenie danych na ich temat. Jeżeli biuro jest już zamknięte, trzeba zasięgnąć informacji w kasach na dworcu, gdzie zazwyczaj oferują wykaz miejsc noclegowych lub mapę miasta.

Przed drzwiami większości biur informacji turystycznej zwykle jest cały stos różnego rodzaju broszurek lub folderów, a okienko, w którym można zorganizować nocleg bywa czynne nawet wtedy, gdy biuro jest już zamknięte.

W holach większych hoteli zawsze są broszury z przydatnymi informacjami.

W Polsce

W Warszawie funkcjonuje Austriacki Ośrodek Informacji Turystycznej

(Óstereich Verbung). Przesyła on pocztą wszystkie dostępne informacje wraz z różnorodnymi broszurami, cennikami itp. Z ośrodkiem można się skontaktować telefonicznie i (tel. 22/6468708, fax 6465707) lub listownie (skr. poczt. 75, 00-955 Warszawa 15).

W stolicy RP działa także Austriackie Forum Kultury: ul. Próżna 8, tel.22/6209620 lub 6209621. Ośrodek dysponuje informacjami związanymi z wydarzeniami kulturalnymi oraz aktualnymi wiadomościami dotyczącymi wyjazdów do Austrii.

Mapy

Wiedeńskie wydawnictwo Freytag & Berndt publikuje najbardziej szczegółowe mapy Austrii, świetne plany miast (w skali od 1:10 000 do 1:25 000) oraz serię map turystycznych Wanderkarte z zaznaczonymi górskimi szlakami, najczęściej w skali 1: 50 000. Wyjątkowo szczegółowe mapy tras górskich w skali 1:25 000 wydaje Austriackie Stowarzyszenie Alpejskie. Równie dokładne są mapy wydawnictwa Kom-pass. Mapy w skali 1:25 000 i 1:50 000 z zaznaczonymi szlakami górskimi obejmują praktycznie cały teren Austrii. Kompass wydaje również doskonałe mapy panoramiczne zarówno całej Austrii, jak i poszczególnych obszarów alpejskich oraz plany większych miast. Na wysokim poziomie stoi również mapa Michelina (Austria 926) w skali 1:400 000.

Do zwiedzania okolic miast wystarczające będą mapy zawarte w tym przewodniku w połączeniu z mapami dostarczanymi przez biura informacji turystycznej. Są one najczęściej bezpłatne, a tam, gdzie się za nie płaci (np. w Salzburgu), można ewentualnie zadowolić się mapą hotelową.

Polecamy również mapy i atlasy z serii Marco Polo oraz z wydawnictwa Geo Center, m.in. atlas Austrii w skali 1:200 000 (MP), mapę Austria w skali 1:300 000 czy też plan Wiednia w skali 1:20 000.

Przewodniki

Do miłośników górskich wycieczek jest adresowany regularnie aktualizowany Mountain Walking in Austria Cecila Daviesa.

Oferty poszczególnych restauracji przedstawia entuzjastyczna Eating Out in Austria autorstwa Gretel Beer. Niezwykle przydatny jest zawarty tam szczegółowy indeks terminów kulinarnych. Napisany z przymrużeniem oka Poradnik ksenofoba – Austria zawiera zabawne i interesujące spostrzeżenia dotyczące Austriaków.

Przewodniki obcojęzyczne dostępne są w Polsce w księgarniach specjalistycznych, np. w sieci Sklep Podróżnika (także w sprzedaży wysyłkowej).

Będąc w Wiedniu, warto zajrzeć do Falter’s Best of Vienna. Ten sezonowy magazyn zawiera ponad 250 informacji o najlepszych lokalach, sklepach, imprezach kulturalnych itp. (plus kilka dziwnych rozdziałów, z których dotychczas ukazały się np. najlepsza ściana do oparcia, najlepszy robotniczy Beisl (knajpa) z papugą, najlepszy zegar na stacji U-Bahn (metro) czy najlepsza hodowla dzików w mieście). Ten sam wydawca publikuje co roku przewodnik poświęcony wyżywieniu Wien, wie es ist (Jak jada Wiedeń?). Obydwie pozycje są niestety dostępne tylko w języku niemieckim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *