EKOLOGIA I ŚRODOWISKO

EKOLOGIA I ŚRODOWISKO

Austriacy, odznaczający się dużą troską o środowisko naturalne, biorą udział w wielu międzynarodowych programach mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia i ochronę przyrody. W tej dziedzinie Austria często przewyższa standardy UE. Od wielu lat podejmuje się działania zmierzające do zabezpieczenia wrażliwego ekosystemu górskiego przed degradacją, jednak skażenie powietrza i ziemi w dalszym ciągu powoduje niszczenie lasów.

Dewastacji środowiska naturalnego zapobiega się na różne sposoby. Zabronione jest używanie benzyny ołowiowej, utworzono też „Eco Fund”, promujący wykorzystywanie energii naturalnej (wiatraki, baterie słoneczne). Spittelau – wiedeński piec spalający nieczystości miejskie – bije światowe rekordy pod względem ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W wielu miastach kursują przyjazne dla środowiska tramwaje, a popularnym środkiem transportu są rowery. W referendum z 1978 r. Austriacy wypowiedzieli się przeciwko budowie elektrowni atomowej, doprowadzając tym samym do uchwalenia jeszcze w tym samym roku ustawy zakazującej wdrażania przemysłu jądrowego. W październiku 2000 r. został uruchomiony reaktor jądrowy w czeskim Temelmie, oddalonym o zaledwie 60 km od granicy z Austrią, co wywołało bardzo ostrą reakcję austriackich ekologów i polityków. Od tego czasu reaktor był wielokrotnie zamykany ze względu na awarie techniczne.

Bardzo powszechne jest odzyskiwanie surowców wtórnych. Austriacy niezwykle sumiennie oddzielają puszki, papier i plastik od reszty śmieci i nie wynika to tylko z przekonań, ale i z przepisów. Ponadto wszystkie niebezpieczne opakowania, jak np. pojemniki z aerozolem, gromadzone są osobno i dwa razy w roku wywożone przez lokalne władze. Na ulicach stoją liczne kontenery do sortowania śmieci. Za opakowania szklane (szczególnie butelki po piwie) często pobierana jest kaucja, a w niektórych supermarketach są nawet automaty przyjmujące butelki (Flaschen Riicknahme). Ich obsługa jest niezwykle prosta – po włożeniu butelki w otwór naciska się guzik, a maszyna sama ustala rodzaj opakowania i jego cenę, która jest później odliczana od rachunku.

W Tyrolu działają hotele z napisem Umweltsiegel Uroi – Wirtschaften mit Natur, co oznacza, że spełniają one rozmaite standardy proekologiczne, np. na śniadanie nie podaje się tam produktów w opakowaniach jednorazowych.

Podczas pobytu w Austrii warto przejąć tamtejsze zwyczaje dotyczące przyrody. Szczególnie nie wolno zaśmiecać łąk i lasów (zwłaszcza w terenach górskich) materiałami, które nie ulegają biodegradacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *