GASTRONOMIA

GASTRONOMIA

Główny posiłek spożywa się w Austrii w południe – w restauracji, kawiarni lub gospodzie. Wiele lokali serwuje zestaw dań (Tagesteller) lub specjalną ofertę dnia (Tagesmenu albo Mittagsmenu), które bywają najtańszą propozycją dla kieszeni oszczędnego turysty (zestaw z zupą kosztuje czasem tylko 4,50 €). Tagesmenu można czasem dostać jeszcze wieczorem, ale Mittagsmenu już nie. lause to lekka przekąska, podawana zazwyczaj pomiędzy normalnymi posiłkami. Uwaga: pełne menu wszystkich potraw oferowanych przez dany zakład gastronomiczny nazywa się Speisekarte, a nie Menu.

Do bardzo dobrych należą restauracje chińskie. W Austrii jest ich około 700, a także około 1000 pizzerii. Stosunkowo niedrogimi miejscami, w których można coś zjeść, są winiarnie (Heurigen lub Buschenschenken), pełniące obecnie funkcję austriackich instytucji narodowych (zwłaszcza te na przedmieściach Wiednia).

Kolejną austriacką instytucją narodową są kawiarnie. Dzielą się na dwa podstawowe typy, aczkolwiek podział ten obecnie nieco się rozmył. Kaffeehaus, preferowany tradycyjnie przez mężczyzn, oferuje gry i rozrywki umysłowe, takie jak szachy czy bilard i serwuje wina, piwo, napoje alkoholowe, kawę i lekkie posiłki. Z kolei Cafe Konditorei przyciąga głównie żeńską klientelę i ma zazwyczaj urządzony w rokokowym stylu salon z witrażami. W menu przeważają ciasta i ciastka.

Najtańszymi lokalami są stołówki uniwersyteckie (Mensas). Z tych wymienionych w przewodniku może skorzystać każdy (nawet jeśli nie jest studentem). Ich główną wadą jest to, że serwują obiady tylko pn.-pt. i że mogą być zamknięte w czasie wakacji. W zestawie są do wyboru dwa lub trzy różne dania, w tym jedno wegetariańskie. Studenci mogą dostać zniżkę 0,30 € po okazaniu legitymacji ISIC. Stołówka taka jest wspaniałym miejscem spotkań młodych ludzi (zwykle świetnie mówiących po angielsku) i okazją do wspólnego wyszukania atrakcyjnych miejsc w mieście.

Tani posiłek oferują również wszystkie główne dworce kolejowe. W daniach z kurczaków, na miejscu lub na wynos, specjalizuje się sieć Wienerwald. Nie są one może zbyt smakowite, ale za to w godziwej cenie. Najtańsze są zwykle jadłodajnie samoobsługowe, oznakowane SB (Selbstbechenung).

Z myślą o zamożniejszych turystach hotele pięciogwiazdkowe prowadzą wykwintne restauracje dla smakoszy. W droższych do ceny rachunku jest doliczany tzw. Gedeck (za nakrycie), zwykle jest to około 2 € w czasie lunchu i 3,50 € wieczorem. W restauracjach bez tej opłaty za chleb (Gebdck) podany na stole trzeba dodatkowo zapłacić (w razie wątpliwości należy pytać).

Turysta, który ma ochotę na fast food bez problemu znajdzie coś dla siebie. W każdym mieście na klientów czeka McDonald, ale bardziej austriackie są kioski z różnymi rodzajami kiełbasek podawanych z chlebem (Wiirstelstande) oraz sieci barów sznyclowych Eurosnack i Schnitzelhaus. Zdarza się, że również sklepy spożywcze oferują gorące przekąski, np. kurczaki z rożna (austriacki przysmak). Cieple posiłki, jak choćby pieczonego kurczaka (austriacka specjalność), czasami oferują również sklepy Deli. Zazwyczaj stoją tam stoliki, można więc zjeść na miejscu.

Należy pamiętać o świętach – restauracje, które mają dzień wolny (Ruhetag), są często zamknięte również w święta. Chociaż zajazdy i restauracje są czynne często do godz. 23.00 lub 24.00, kuchnia rzadko serwuje gorące dania po godz. 21.00 lub 21.30 (z wyjątkiem pizzerii i restauracji chińskich).

Historia słynnego ciasta

W 1832 r. Franz Sacher, młodszy kucharz na dworze księcia Metternicha, opracował przepis na Sachertorte, o czym świadczy list napisany w 1888 r. przez jego syna Edwarda. Tego roku słynny deser dotarł „do Paryża, Londynu i Berlina, a nawet za Atlantyk”. Dzisiaj każda cukiernia w Wiedniu piecze Sachertorte, lecz dokładny przepis jest ściśle strzeżoną tajemnicą. Stało się to przyczyną trwającego 25 lat sporu prawniczego między firmą Sacher a cukiernią Demel o wyłączne prawo używania nazwy Original Sachertorte. W 1965 r. sąd wydał decyzję na korzyść Sacher i od tej pory jedynie ta firma ma prawo nazywać swój przepis „oryginalnym”. Różnicę potrafią zauważyć jedynie prawdziwi znawcy wypieków!

Wyżywienie we własnym zakresie

Na turystów, którzy zaplanowali w czasie pobytu w Austrii wyżywienie na własną rękę, czeka kilka ogólnopaństwowych sieci handlowych, z których najwięcej oddziałów ma Billa. Z wyjątkiem kilku punktów na terenie lub w pobliżu dworców kolejowych w dużych miastach, sklepy spożywcze są zamknięte po 19.30 i w niedziele. Jeśli nawet niektóre placówki działają w nietypowych godzinach, są zwykle droższe niż przeciętnie (chociaż kilka punktów Billi, czynnych w niedziele, oferuje ceny takie same, jak w dni powszednie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *