GASTRONOMIA

Kuchnia austriacka

Tradycyjna kuchnia austriacka jest bardzo ciężka i obfituje w dania mięsne. W niektórych częściach Austrii wegetarianie będą mieli trudności ze znalezieniem czegoś dla siebie. Wiele lokali serwuje jednak co najmniej jedno danie wegetariańskie i w ogóle notuje się tendencję do podawania lekkich zdrowych posiłków, zwanych Fitnessteller, zwłaszcza latem. Restauracje koszerne są bardzo nieliczne.

Poniżej podano niemieckie nazwy regionalnych specjałów, choć mogą się one zmieniać zależnie od regionu.

Zupa jest standardowym daniem rozpoczynającym posiłek, szczególnie w menu dnia. Markknódelsuppe to rosół ze szpiku kostnego z kluseczkami, a Frittatensuppe, kolejna austriacka specjalność, to bulion z pokrojonym naleśnikiem.

Knedle (Knódel) są stałym elementem wielu dań. Pojawiają się w zupach, deserach oraz w daniach głównych. Wyróżniają się głównie rodzajem nadzienia, np. z wątróbki (Leberknódel) lub chleba (Semmelknódel).

Nockerln (zwane czasem Spatzle, głównie w zachodniej Austrii) to drobny makaron domowej roboty o smaku podobnym do knedli. Z kolei Nudeln to normalny makaron wstążki, z wyjątkiem tego podawanego do zup (wtedy są to nitki). W Karyntii makaron zwija się w kulki i łączy serem (Kasnudeln). Kasnocken, Kasspatzle i Kasknódel to potrawy odznaczające się podobnym smakiem.

Ziemniaki pojawiają się najczęściej w postaci frytek (Pommes), gotowanej (Kartoffeln), smażonej (Biatkartoffeln) oraz jako Geróstete, czyli krojone w plastry i podsmażane. Eidapfel to po prostu inna nazwa ziemniaków.

Mięso i ryby

Wiener Schnitzel to najbardziej znany produkt wiedeńskiej sztuki kulinarnej, podawany wszędzie, nie tylko w Wiedniu. Jest to panierowany (otaczany w jajku, tartej bułce i smażony) kotlet z cielęciny [Kalb], albo tańszy z wieprzowiny (Schwein). Od czasu do czasu pojawiają się różne odmiany tego kotleta, na przykład z indyka (Puten).

Równie popularny jest mięsno-warzywny gulasz (Gulasch), podawany z dużą ilością sosu przyprawionego papryką. Papryka pojawia się w wielu innych potrawach, ale trzeba pamiętać, że Gefullte Paprika to owoc pieprzowca nadziewany mięsem i ryżem.

Kurczaki są serwowane pod różnymi nazwami: Geflugel (drób), Huhn (kura) lub Hahnchen (kurczak) i zwykle w formie smażonej (Backhuhn) albo pieczonej (Brathuhn). Olbrzymia różnorodność kiełbasek (Wurst) jest sprzedawana nie tylko w ulicznych kioskach. Wołowina [Rindfleisch], baranina (Lammfleisch) oraz wątróbka (Leber) są głównymi składnikami wielu potraw. Kummelfleisch to wieprzowy gulasz przyprawiony kminkiem, Krenfleisch – wieprzowina z chrzanem, Tafelspitz – gotowana wołowina często serwowana z Apfelkreti (sosem jabłkowo-chrzanowym|.

Austriacy bardzo lubią jeść te fragmenty zwierzyny, które inne narody ignorują. Beuschel jest smaczną potrawą z cielęcych płuc, serca, wątroby i śledziony w gęstym sosie, podawaną zwykle z knedlami chlebowymi. Tiroler Bauernschmaus to wybór mięs z surówką z kiszonej kapusty, ziemniakami i knedlami.

Powszechnie serwowanymi rybami są pstrągi (Forelle), szczupaki (Hecht), sandacze (Fogosch) oraz karpie (Karpfen). Saibling (złotopstrąg) jest rybą słodkowodną odławianą w miejscowych strumieniach, która smakuje podobnie jak pstrąg.

Desery i ciasta

Austria, a w szczególności Wiedeń, słynie z wyśmienitych, a zarazem niedrogich ciast i ciasteczek, które w jakiś niewytłumaczalny sposób zamieniają brzemię pieniędzy, noszonych w specjalnej, owijanej wokół pasa torbie, na ciężar odczuwany w żołądku.

Najpopularniejszym deserem austriackim jest Strudel – ciasto nadziewane różnymi owocami, najczęściej jabłkami [Apfel) z rodzynkami i cynamonem. Specjalnością Salzburga jest Salzburger Nockerl, czyli puszysty pudding z jajek, mąki i cukru. Innym popularnym deserem są naleśniki, np. Moosbeernocken (naleśniki z czarną porzeczką). Gentiknódel to knedle na kwaśno, a Mohr im Hemd (murzynek w koszulce) to czekoladowy budyń z bitą śmietaną i czekoladowym sosem. Rodzajem nadziewanego naleśnika jest Pofesen. Słynne Guglhupf to ciasto w kształcie wulkanu.

Napoje bezalkoholowe

W Austrii częściej pije się kawę niż herbatę, w kawiarniach i restauracjach są one stosunkowo drogie. Kawiarnie (Kaffeehaus lub Cafe-Konditorei) stanowią nieodłączną część życia Austriaków, szczególnie w Wiedniu. Bardzo popularna jest mocna kawa po turecku. Aby poczuć atmosferę tego kraju i jego kawiarni, trzeba po prostu zasiąść nad filiżanką (od 1,70 €) i poczytać gazetę. Bez problemu można dostać wodę mineralną lub sodową (do picia nadaje się też woda z kranu). Bardzo popularnym napojem jest również sok jabłkowy (Apfelsaft). Almdudler to napój bezalkoholowy sprzedawany w całej Austrii, będący czymś pośrednim między piwem przyprawionym imbirem a lemoniadą.

Alkohol

Wina austriackie są podzielone na różne gatunki, zróżnicowane według jakości i warunków produkcji, począwszy od wina stołowego (Tafelwein), poprzez Landwein do Qualitatswein i Pradikatswein. Te dwa ostanie mają jeszcze swoje podgatunki. W restauracjach najtańsze jest wino podawane w karafce lub kieliszku. Jesienią cały kraj szaleje na punkcie Sturm, czyli wina Heuriger w jego na pół sfermentowanym stanie.

Austria słynie również ze swego piwa, a najbardziej znane marki to: Gósser, Schwechater, Stiegl i Zipfer. Mają one zwykle jasny złoty kolor (heli), chociaż czasem można spotkać również ich ciemną odmianę (dunkel). W miejscach, gdzie obydwa rodzaje piwa są sprzedawane z beczki, można poprosić o Mischbiere, smaczną mieszankę piwa ciemnego i jasnego. Weizenbier lub Weissbier (piwo pszenne, zwane również białym), o bardzo charakterystycznym smaku, może być ciemne lub jasne, przezroczyste lub mętne, a za- zwyczaj podawane jest z plasterkiem cytryny zdobiącym obwódkę kufla. Piwo z beczki [vom Fass) podaje się w szklankach o pojemności 0,5 lub 0,3 1. W Wiedniu i w kilku innych częściach wschodniej Austrii szklanice te nazywają się odpowiednio Krugerl (czasem wymawiane Krugel) oraz Seidel. Gdzie indziej noszą nazwę Grosse (duże) i Kleine (małe). Małe piwo określane jest również jako Glas (szklanka). Pfiff to 1/8 litra, dobra na jeden, maksymalnie dwa łyki. Z kolei Radler to piwo z lemoniadą.

Austria produkuje także różne rodzaje rumu. Obstler to alkohol powstały z fermentacji mieszaniny owoców. Popularnym napojem alkoholowym jest również Schnapps.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *