Główne atrakcje Austrii

Główne atrakcje Austrii

Najciekawszymi miastami pod względem turystycznym są Wiedeń i Salzburg, a zaraz za nimi plasują się Innsbruck i Graz. Trochę czasu trzeba obowiązkowo spędzić w tradycyjnej kawiarni lub winiarni (Heuriger lub Buschenschank). Nie wolno również zapomnieć o wizycie w operze lub udziale w innym wydarzeniu muzycznym. Każdy turysta powinien także odwiedzić pchli targ w Wiedniu (Naschmarkt), po czym spędzić trochę czasu w Alpach lub wziąć udział w przejażdżce po Dunaju. Po drodze warto zwiedzić jaskinie lodowe w Wer-fen lub Dachsteinie. Chcąc pojeździć na nartach, można się udać do Kitzbuhel lub Lech, choć jeśli jest się miłośnikiem mniej elitarnego towarzystwa, lepiej wybrać St Anton. Poniższe informacje pomogą zaplanować czas pobytu w Austrii.

Kościoły i opactwa

Miłośnicy architektury sakralnej wręcz nie mogą pominąć gotyckiej katedry św. Stefana w Wiedniu, barokowych opactw w Melku i St Florian oraz jedynego w swoim rodzaju kościoła św. Barbary w Barnbach, będącego niepowtarzalnym dziełem Friedensreicha Hundertwassera. Warto również zobaczyć ołtarz św. Wolfganga w kościele pielgrzymów pod tym samym wezwaniem oraz posągi i mauzoleum w Hofkirche w Innsbrucku.

Muzea i galerie

Najlepsze zbiory sztuki mieszczą się w znakomitym Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuki) w Wiedniu. Z kolei w salzburskim Haus der Natur (Dom Natury) można obejrzeć wspaniale zbiory przyrodnicze. Szukając czegoś bardziej osobliwego, warto zajrzeć do Josephinium, wiedeńskiego Muzeum Historii Medycyny. Miłośnicy militariów powinni się wybrać do zbrojowni w Grazu, a osoby szczególnie zainteresowane austriacką sztuką -a w szczególności barokiem – do muzeów wiedeńskiego Belwederu.

Pałace

W Wiedniu najpiękniejsze są oczywiście Schonbrunn z olbrzymim parkiem i barokowymi komnatami oraz potężny Hofburg z licznymi kolekcjami muzealnymi. W Salzburgu warte obejrzenia są pałace Mirabell, z pięknymi ogrodami, oraz Hellbrunn, ze wspaniałymi fontannami. Nie można także ominąć zamków Eggenberg w Grazu i Ambras w Innsbrucku.

Malownicze widoki

Wspaniały widok na wzgórza Nordkette roztacza się np. z Maria Theresien Strasse w Innsbrucku lub znad otaczającej miasto fosy w kierunku zamków Friesach. Piękny jest też Steyr u zbiegu dwóch rzek, rynek w Ehrenhausen, a także zamek Hochosterwitz z jego spiralnymi fortyfikacjami. W Salzburgu nie wolno przeoczyć widoku katedry od strony Salzach oraz panoramy gór z fortecy Hohensalzburg. Warto popatrzeć na Graz ze Schlossbergu (Góra Zamkowa) oraz na Schlossberg i Landhaus od strony zbrojowni.

W rejonie Hohe Tauern National Park fantastyczny widok rozciąga się z drogi wiodącej na Grossglockner i znad wodospadów Krimml (w kierunku Krimml). Specjalne miejsca widokowe, czasami dosyć drogie, stanowią stały punkt programu wycieczek organizowanych przez ośrodki narciarskie.

Status Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO otrzymały następujące austriackie obiekty (podano również rok przyznania tego tytułu):

1996 – Stare Miasto w Salzburgu (Ziemia Salzburska)

1996 – Pałac Schonbrunn wraz z ogrodami (Wiedeń)

1997 – Region Hallstatt-Dachstein (Salzkammergut)

1998 – Linia kolejowa Semmering (Dolna Austria)

1999 – Stare Miasto w Grazu (Styria)

2000 – Region Wachau (Dolna Austria)

PROPONOWANE TRASY

W zależności od długości planowanego pobytu w Austrii, można skorzystać z jednej z podanych niżej propozycji.

Tydzień

Czterodniowy pobyt w Wiedniu, dwa dni w Salzburgu, a następnie jednodniowa wycieczka nad jeziora Salzkammergut.

Dwa tygodnie

Pięć dni w Wiedniu, trzy dni w Salzburgu (w tym jednodniowa wyprawa do fortecy i jaskiń lodowych w Werfen), dwa dni nad jeziorami Salzkammergut, dwa dni w Innsbrucku i również dwa dni w jednej z miejscowości wczasowych w Alpach Tyrolskich (np. w St. Anton albo Kitzbiihel).

Miesiąc

Taka sama trasa jak przy pobycie dwutygodniowym, ale już bez zbędnego pośpiechu, poszerzona np. o rejs po Dunaju. Po wyjeździe z Tyrolu można zwiedzić południe kraju, nie zapominając o takich miastach, jak Lienz, Klagenfurt i Graz.

Dwa miesiące

Plan pobytu jak w ciągu miesiąca, urozmaicony dodatkowo zwiedzaniem Bregencji. Na południu warto z kolei zatrzymać się dłużej nad karynckimi jeziorami, a także przy styryjskich szlakach winnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *