GODZINY PRACY, ŚWIĘTA I FESTIWALE

GODZINY PRACY, ŚWIĘTA I FESTIWALE

Większość sklepów jest czynna pn.-pt. 8.00/9.00-18.00/19.30 i sb. 8.00/ 9.00-13.00/17.00. Sklepy kończące pracę w soboty o 13.00 mogą zostać otwarte dłużej tylko w pierwszą sobotę miesiąca, zwaną Langeisamstag (długa sobota) lub też Einkaufsamstag (sobota zakupów). Większość sklepów jest zamykana w południe na godzinę lub dwie. Biura i urzędy zwykle są otwarte pn.-pt. 8.00-15.30/16.00/17.00.

Święta i specjalne wydarzenia

Dni świąteczne to:
Nowy Rok – 1 stycznia
Trzech Króli (Heilige Drei Kónige) – 6 stycznia
Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) -marzec/kwiecień
Święto Pracy – 1 maja
Wniebowstąpienie Pańskie (Christihimmelfahrt) – 40 dni po Wielkanocy
Drugi dzień Zielonych Świątek (Pfingsmontag) – ósmy poniedziałek po poniedziałku wielkanocnym Boże Ciało (Fronleichnam) – czwartek po ósmej niedzieli od poniedziałku wielkanocnego Wniebowzięcie NMP (Maria Himmelfahrt) -15 sierpnia
Święto państwowe – 26 października
Wszystkich Świętych (Allerheiligen) – 1 listopada
Niepokalane Poczęcie NMP (Maria Empfangnis) – 8 grudnia
Boże Narodzenie (Weihnachten) – 25 grudnia
Św. Szczepana (Stephanitag) – 26 grudnia

Niektóre instytucje są zamknięte również w Wielki Piątek. Banki i sklepy są zamknięte w święta państwowe. Podobna sytuacja ma miejsce z restauracjami, choć niektóre z nich pracują wtedy tak, jak w niedziele. Zamykane są również niektóre muzea, a inne pozostają otwarte i rezygnują z pobierania opłat za wstęp.

Wybór zróżnicowanych austriackich festiwali i imprez kulturalnych przedstawia tekst.

Festiwale i imprezy kulturalne.

Większość wydarzeń kulturalnych to imprezy o charakterze lokalnym, warto więc je sprawdzić w regionalnych biurach informacji turystycznej. Każdego roku ANTO publikuje wykaz dorocznych i jednorazowych imprez w Austrii; zob. Biura informacji turystycznej w Austrii. Cykl festiwali muzycznych w całym kraju trwa prawie nieprzerwanie. Święta religijne dają możliwość przyjrzenia się kolorowym procesjom, np. szczególnie uroczysty charakter ma procesja w Boże Ciało (drugi czwartek po Zielonych Świątkach) w rejonie Salzkammergut. W święto państwowe 26 października odbywa się wiele różnych imprez, łącznie z patriotyczną manifestacją, zwaną Pochodem Flag.

Więcej szczegółów na temat imprez podano w dalszej części przewodnika. Poniżej wymieniono tylko kilka corocznych imprez kulturalnych:

styczeń
koncerty noworoczne i wspaniałe bale w Wiedniu (trwające do lutego)

luty
tygodniowe ostatki na początku lutego

marzec lub kwiecień
Festiwal Wielkanocny w Salzburgu

maj
pierwszomajowe zabawy ludowe wokół ozdobnego słupa Gauderfest w Zell am Ziller
Międzynarodowy Festiwal Sztuki i Muzyki w Wiedniu (trwa do czerwca)

czerwiec
Noc świętojańska 21 czerwca Donauinselfest w Wiedniu (ostatni weekend czerwca)
Schubertiady (Festiwal Schubertowski) w Schwarzenbergu i Bregenzerwaldzie

lipiec i sierpień
Letni Festiwal Muzyczny w Wiedniu Festiwal w Salzburgu

wrzesień
targi handlowe (głównie w Wiedniu, Grazu i Innsbrucku)
Festiwal Brucknerowski w Linzu

październik
Festiwal Filmowy w Wiedniu
Steirischer Herbst (Festiwal Nowej Sztuki) w Styrii
spęd bydła w Alpach
Święto winobrania w Burgenlandzie i Dolnej Austrii

listopad
obchody dnia św. Marcina 11 listopada (spożywanie tradycyjnej gęsi, picie wina Heuriger)
Festiwal Współczesny w Wiedniu

grudzień
parady św. Mikołaja 5 i 6 grudnia
jarmark bożonarodzeniowy (Christkindlmarkt) w Wiedniu, Salzburgu, Innsbrucku i innych miejscowościach

Oprócz zwykłych festiwali muzycznych i ludowych, można się wybrać na obchody nieco dziwniejszych uroczystości:

Perchtenlaufen (6 I, region salzburski).
Są to niewątpliwie jedne z najdziwniejszych zabaw austriackich, którym towarzyszą najprzeróżniejsze stroje (np. mężczyźni przebrani za kobiety) oraz pogańskie obrzędy zwiastujące niedaleki koniec srogiej zimy. Według tradycji zwiastujący koniec surowej zimy Perchtenlaufen miał zapewnić dobrobyt i udane zbiory w nadchodzącym roku. Tysiące ludzi wylęgają na ulice, żeby zobaczyć jedną z najsłynniejszych parad w Pongau, która każdego roku ma miejsce w innym mieście (2002 r. w Bad Gastein, 2003 r. w Altenmarkt, 2004 r. w Bischofshofen, 2005 r. w St Johann im Pongau). Mężczyźni kołyszą się w rytm melodii, przechodząc ulicą z wymyślnymi nakryciami głowy, z których największe ważą chyba do 50 kg. Odziani w jaskrawe kostiumy z lusterkami odstraszające złe moce, wiodą ze sobą gromadę innych odmieńców z maskami na twarzach. Są tu dobre duchy z gałązkami brzo-zowymi w rękach, złośliwe diabły i młodzi mężczyźni w damskich strojach (kobietom, zgodnie z dawną tradycją, nie wolno brać udziału w paradach). Nastrój zabawy udziela się dosłownie każdemu.

Wielkie Święto Czekolady (pierwszy tydzień VII, Bludenz, Vorarlberg).
Warto przyłączyć się do tego hedonistycznego obżarstwa czekoladą, będącą austriacką specjalnością. Święto to organizuje się szczególnie z myślą o dzieciach – wszystkie zaprasza się do zabaw i zawodów. Warto brać w nich udział, ponieważ jako podziękowanie dostaje się porcję pyszności. Co roku na nagrody przeznacza się 1000 kg wyrobów czekoladowych, a zwycięzca zabiera z sobą tyle czekolady, ile sam waży.

Spotkania w Lederhosen (początek VIII, Windischgarsten, 50 km na południe od Linzu).
Chodzi o ogólną zabawę i miłe spędzenie czasu. Legenda głosi, że owe tańce wywodzą się ze starożytnych rytuałów płodności. Najwidoczniej całe to klaskanie i klepanie miało imitować ludzi pracujących w zaśnieżonych Alpach, wykonujących podobne gesty dla pobudzenia krążenia. Tak samo działają płaszcze i rękawiczki, ale ten pomysł wydaje się weselszy.

Festival Rauchkuchldumpling (koniec IX, St Johann w Tyrolu).
Warto skosztować trochę klusek przygotowywanych w ilości 20 tys. sztuk przez 18 kucharzy i wystawionych wzdłuż ulic St Johann z okazji Święta Klusek. Osoby pragnące zdobyć przepis na to tradycyjne austriackie danie przekonają się, że nie tak łatwo namówić mistrzów kuchni do uchylenia rąbka tajemnicy. Szczegóły dotyczące składników i ich proporcji są często ściśle strzeżoną tajemnicą zawodową. Pozostaje jej samodzielne odgadywanie w trakcie konsumpcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *