INFORMATOR

INFORMATOR

Czas

W Austrii obowiązuje system 24-godzinnego zapisu czasu (nie ma podziału dnia na „przed południem” i „po południu”) i czas środkowoeuropejski (czas uniwersalny/światowy plus jedna godzina).

Warto zauważyć, że niemieckiego halb używa się dla zaznaczenia trzydziestu minut przed pełną godziną, a zatem halb acht oznacza 7.30, a nie 8.30.

Elektryczność

Zasilanie elektryczne w Austrii ma parametry 220 V 50 Hz prądu zmiennego. Gniazdka są typowe dla całej kontynentalnej Europy – na dwa zaokrąglone bolce.

Fotografowanie

Nie istnieją żadne specjalne ograniczenia dotyczące tego, co można, a czego nie można fotografować, chociaż, jak i w wielu innych krajach, niektóre galerie i muzea żądają pozostawienia aparatu fotograficznego w szatni. Nie należy korzystać z lampy błyskowej w trakcie przedstawień operowych, teatralnych i tym podobnych wydarzeń, jest to bowiem bardzo denerwujące dla aktorów, obojętne, czy są nimi ludzie czy ogiery lipickie.

Fotografowanie w zimie jest trudne. Biel śniegu może zdominować obraz i spowodować, że przedmiot fotografowany będzie niedoświetlony (ciemny i nieostry). Niektóre aparaty mają możliwość odpowiedniego ustawienia na warunki śniegowe.

Filmy są stosunkowo niedrogie i dostępne bez żadnych problemów. Cena slajdów (Diafilm) nie obejmuje ramek (Rahmung) i czasem również wywołania (Entwicklung). Zdarza się, że jest załączony kupon, ważny jednak na wywołanie tylko w Austrii (warto wcześniej sprawdzić).

Najtańsze błony fotograficzne sprzedaje sieć handlowa Niedermeyer, zwłaszcza gdy nabywa się je w składającym się z kilku sztuk komplecie. Zestaw trzech filmów 36-obrazkowych Kodak Gold 100 kosztuje 8 €, a dwóch błon na slajdy Ektachrome 200 8,75 €. Firma Niedermeyer oferuje również swoją własną, dużo tańszą markę filmów. Jej największym rywalem, jeśli chodzi o ceny i zasięg, jest Hartlauer; tani jest również Cosmos, ale ten posiada bardzo ograniczoną liczbę swoich punktów. Obydwie sieci oferują szeroki wybór aparatów fotograficznych, których ceny są porównywalne z cenami europejskimi. Zestaw trzech kaset do kamer cyfrowych kosztuje w granicach 22 €.

Wywołanie filmu jest kosztowne, dlatego czasami lepiej uczynić to już po powrocie do domu. W punktach Niedermeyera płaci się 3,65 € od filmu i 0,20 € za odbitkę 9×13. Na zdjęcia trzeba czekać dwa dni, usługi ekspresowe straszą ceną 0,60 € za odbitkę.

Miary i wagi

W Austrii (tak samo jak w innych krajach kontynentu europejskiego, łącznie z Polską] obowiązuje system metryczny. Austriacy oddzielają części dziesiętne przecinkami, a między tysiącami stawiają kropki. Ceny mięsa lub sera podawane są często w dag (dekagra-mach). Prosząc o taką ilość, należy mówić „deca”.

Podróżowanie z dziećmi

Podróżowanie z dziećmi wymaga dodatkowych przygotowań. Przede wszystkim nie należy przesadzać w planowaniu pobytu – przeładowany może być uciążliwy nawet dla dorosłych. Trasa podróży winna zawierać miejsca przeznaczone także dla dzieci, na przykład zwiedzanie muzeów Klagenfurtu można połączyć z wypadem do miniaturowego miasteczka Minimundus. Dzieci powinny uczestniczyć w planowaniu podróży – jeżeli będą układały trasę razem z rodzicami, będą bardziej zainteresowane realizacją programu. Wiele informacji na temat podróżowania z dziećmi podano w niedawno zaktualizowanym przewodniku Travel with Children wydawnictwa Lonely Planet.

Co jakiś czas organizowane są specjalne festiwale i atrakcje dla dzieci. Lokalne biura informacji turystycznej z pewnością będą posiadać dokładne informacje. Ceny wstępu dla dzieci są zazwyczaj niższe. Podczas wakacji letnich w Wiedniu dzieci mają zapewniony bezpłatny przejazd środkami komunikacji publicznej, jak również wstęp na miejskie baseny.

Pralnie

Pod napisami Wascherei kryją się punkty samoobsługowe (Selbstbedienung) lub pralnie usługowe (niewiele droższe). Minimalna opłata za upranie 5 kg wynosi 4,50 €. W wielu schroniskach młodzieżowych pranie jest znacznie tańsze. Większość eleganckich hoteli świadczy również usługi pralnicze, są one jednak drogie i liczone od sztuki.

Systemy wideo

Magnetowidy w Austrii działają w systemie PAL, tak jak w Polsce. System ten nie jest kompatybilny z systemem NTSC stosowanym w USA, Kanadzie i Japonii.

Toalety

W niektórych miejscach, w tym również na dworcach kolejowych, toalety są płatne (czasem kabinę otwiera się, wrzucając monetę do automatu). Należy się spodziewać opłaty w wysokości 0,40 € (nie chcąc płacić na dworcu, można skorzystać z toalety w pociągu), chociaż pisuary dla mężczyzn są zazwyczaj bezpłatne. Ze znalezieniem publicznej toalety w Austrii nie ma problemu, są one oznaczone napisem Damen (dla pań) lub Herren (dla panów). Toalety w restauracjach, muzeach i galeriach są przeważnie bezpłatne.

Warto kupić

Miejscowe wyroby rzemieślnicze -wyroby tekstylne, garncarskie, malowane szkło, wyroby z drewna oraz z kutego żelaza – stanowią popularne pamiątki.

Zakupy w Austrii nie należą, niestety, do najtańszych. Państwowa sieć specjalizująca się w sprzedaży towarów spełniających określone normy jakości nazywa się Heimatwerk. W każdym większym mieście jest co najmniej jeden taki sklep.

W poszukiwaniu obniżek cen trzeba wstępować do punktów z wywieszką Aktion. Eleganckie hotele w Wiedniu dysponują bezpłatną broszurą Shopping in Vienna, w której zawarto wszelkie informacje na temat sieci handlowych w mieście. Graz i Salzburg wydają swoje własne wersje.

Co warto kupić w Austrii do domu:

• ubrania z lodenu

• porcelanę z Augarten

• rzeczy wyszywane techniką pefit-point

• tkaniny Art Nouveau

• malowane drewniane zabawki

• starocie (stare książki, obrazy, monety, medale)

• alkohol: Schnapps z brzoskwiń, jabłek, gruszek lub śliwek

• Mozart Kugeln: czekoladki nadziewane marcepanem i nugatem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *