KIEDY JECHAĆ
Możliwości zwiedzania kraju latem oraz uprawiania sportów zimowych sprawiają, że Austria przez cały rok jest krajem atrakcyjnym turystycznie. Decyzja, kiedy przyjechać, zależy od tego, co chce się robić lub zobaczyć – w jej podjęciu mogą być pomocne: artykuł Festiwale i imprezy kulturalne, a także dane klimatyczne w artykule Informacje o kraju, które pomogą w przewidywaniu warunków pogodowych w danym okresie.
Szczyt sezonu letniego przypada na lipiec i sierpień, kiedy roi się od turystów, a ceny są najwyższe. Nie jest to najlepszy okres na zwiedzanie Austrii, w miastach może być bowiem bardzo gorąco, a wiele słynnych instytucji jest zamkniętych (np. Wiedeńska Opera, Hiszpańska Szkoła Jazdy czy Wiedeński Chór Chłopięcy). Równie pracowitymi miesiącami dla przemysłu turystycznego są czerwiec i wrzesień. W zimie miasta nie są tak przepełnione, a ceny hoteli są znacznie niższe (z wyjątkiem okresu Bożego Narodzenia i Wielkanocy). Najlepszym rozwiązaniem może się okazać przyjazd wiosną lub jesienią.
Szczyt sezonu narciarskiego przypada na okres od połowy grudnia do końca marca, osiągając apogeum w okresie Bożego Narodzenia, Nowego Roku i w lutym. Długość sezonu narciarskiego zależy od wysokości, na jakiej położona jest miejscowość (na lodowcach można jeździć praktycznie przez cały rok|. Miejscowości alpejskie są oazami ciszy i spokoju od końca kwietnia do połowy czerwca oraz w listopadzie i na początku grudnia, jednak w tym czasie niektóre bary, restauracje i hotele są zamknięte. Wiosna w Alpach nadchodzi w czerwcu, kiedy rozkwitająca roślinność maluje zbocza gór wielobarwnymi kolorami.
CO ZABRAĆ
Najlepiej jak najmniej, bo nawet jeśli się o czymś zapomni, to można to bez trudu kupić na miejscu. Trzeba pamiętać o ciepłej odzieży, szczególnie zimą i jeśli zamierza się przebywać na dużych wysokościach. Preferując strój nieformalny, „na luzie”, nie można zapomnieć, że w kasynie czy nocnym klubie panów obowiązuje odpowiednie obuwie (nie mogą to być tenisówki czy adidasy!), eleganckie spodnie (nie dżinsy) i krawat. Taki strój jest wymagany również w eleganckich restauracjach.
Decyzja o wzięciu walizki czy plecaka jest sprawą osobistego wyboru. Dla podróżujących samochodem nie ma to żadnego znaczenia, ale plecak jest na pewno wygodniejszy, jeżeli planuje się wycieczki po górach. Niestety, nie chroni on w należyty sposób rzeczy wartościowych, a niektóre linie lotnicze nie biorą odpowiedzialności za uszkodzenie lub kradzież bagażu. Torboplecaki są zgrabną kombinacją plecaka i torby na ramię, w której szelki chowa się do środka. W czasie zwiedzania miasta lepszy niż torba na ramię jest niewielki plecak, zniechęcający złodziei, którzy liczą na wyrwanie bagażu.
Przydatna może się również okazać kłódka (i łańcuch) do zamykania skrytek w schronisku.
Do innych praktycznych rzeczy należą: kompas, scyzoryk, latarka, budzik, wtyczka do urządzeń elektrycznych, uniwersalny korek do wanny lub umywalki, okulary przeciwsłoneczne, wieszaki na ubranie i sznurek (jako linka do wieszania bielizny), odzież przeciwdeszczowa. Ponieważ niektóre schroniska pobierają dodatkowe opłaty za pościel, można więc zaoszczędzić parę euro, biorąc własną. Plastykowy pojemnik na wodę uchroni przed koniecznością kupowania drogich napojów podczas zwiedzania. W bagażu powinno się znaleźć kilka zdjęć paszportowych, przydatnych przy wyrabianiu wiz, legitymacji autobusowej/kolejowej itp.
Trzeba też pamiętać o opisaniu bagażu wewnątrz i na zewnątrz, wymieniając swoje imię, nazwisko i adres.
ODPOWIEDZIALNA TURYSTYKA
Turysta, będący w Austrii gościem, ponosi pewne zobowiązania w stosunku do jej mieszkańców i środowiska. Zalecenia w zakresie pozdrawiania napotykanych osób zob. Społeczeństwo i obyczaje w rozdziale Informacje o kraju. Jeśli chodzi o środowisko, obowiązują dwie kluczowe zasady: ochrona zasobów naturalnych i unikanie sytuacji, które mogłyby pogorszyć warunki panujące w otoczeniu. Pierwszą z nich można realizować choćby przez przestrzeganie bardzo popularnego w Austrii zwyczaju odzyskiwania surowców wtórnych (więcej szczegółów na ten temat zob. Ekologia i środowisko, również w rozdziale Informacje o kraju). Wytyczne odnośnie do drugiej ze wspomnianych zasad można znaleźć w części Aktywny wypoczynek: Turystyka piesza i Narciarstwo, zamieszczonej w dalszej części tego rozdziału. Sporym problemem pozostaje również znaczne nasilenie ruchu na austriackich drogach, toteż odwiedzający ten kraj goście zrobią sobie i jego mieszkańcom dużą przysługę, jeśli zrezygnują z własnego transportu i przesiądą się do środków komunikacji publicznej.