Komunikacja w Austrii

System komunikacji w Austrii jest świetnie zorganizowany i na ogół bardzo sprawny, a informacje na temat rozkładów jazdy można zazwyczaj uzyskać także w języku angielskim. Warto rozważyć zakup rocznego rozkładu jazdy autobusów i pociągów (Fahrplan). Pracownicy biur informacji na dworcach kolejowych służą pomocą w odnajdywaniu w tych rozkładach poszukiwanych danych, bardzo często oferują również możliwość nieodpłatnego przejrzenia kopii. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów, zawierający również informacje o najważniejszych połączeniach promowych i kolejkach linowych, jest dostępny na dworcach kolejowych i kosztuje 7,30 €. W Internecie rozkłady jazdy autobusów i pociągów można znaleźć na stronie www.oebb.at. Niektóre witryny (w tym większość wymienionych w tym przewodniku) są wyłącznie w języku niemieckim, ale pomimo tego znalezienie cen biletów i rozkładów jazdy nie powinno nastręczać żadnych problemów.

W większości regionów (np. w Karyntii, Styrii, Tyrolu i Vorarlbergu) istnieje zintegrowany system transportu. Oferowane są tam całodniowe karnety obejmujące strefę regionalną, poza tym taki sam bilet upoważnia albo do podróży autobusem, albo pociągiem. Karnety są bardziej ekonomiczne od zwykłych biletów, dlatego zawsze przed dokonaniem zakupu trzeba o nie pytać. Jednodniowe karnety na środki komunikacji miejskiej często upoważniają do zniżki na jedną ze stref.

Samolot

Loty krajowe obsługują linie lotnicze Tyrolean Airways. Codziennie z Wiednia odlatuje kilka samolotów do Grazu, Klagenfurtu, Innsbrucku i Salzburga, a jeden lub dwa do Linzu. Bilety Tyrolean Airways kupuje się za pośrednictwem Austrian Airlines. Ten stosunkowo drogi sposób przemieszczania się nie jest optymalny dla większości podróżujących. Na przykład bilet na trasie Wiedeń-Klagenfurt kosztuje 135 € w jedną stronę. Przelot trwa 55 minut plus czas odprawy i czas dojazdu na i z lotniska. Dla porównania podróż pociągiem trwa 3 godz. 30 min i kosztuje 34,90 € w jedną stronę.

Linie Rheintalflug (tel.0800/488008, www.rheintalflug.com) oferują codzienne połączenie z Wiednia do Al-tenrhein w Szwajcarii (1 godz.), z bezpłatnym transportem autobusowym do i z Bregencji w Vorarlbergu. Bilet w jedną stronę kosztuje od 217 € w weekendy, a w obie 275 €.

Autobus

Bundesbusy (sieć autobusów federalnych) stanowią uzupełnienie sieci kolejowej i można się nimi przemieszczać na trasach lokalnych oraz dojechać tam, gdzie nie dociera pociąg. Niektóre trasy kolejowe są dublowane przez linie autobusowe, ale tak naprawdę to z autobusów korzysta się tylko w bardziej niedostępnych regionach górskich, tzn. w niektórych rejonach Tyrolu lub Vorarlbergu.

Pomarańczowe/czerwone lub żółte bundesbusy utrzymywane są odpowiednio przez koleje lub pocztę. Dla turystów nie powinno to odgrywać widocznej różnicy i w przewodniku obydwa rodzaje będą nazywane po prostu bundesbusami. Pojazdy te są czyste i jeżdżą punktualnie. Dworce autobusowe zlokalizowane są zazwyczaj blisko dworców kolejowych. Niektóre trasy zostały dostosowane do potrzeb dojeżdżających do szkól dzieci, toteż w dniach wolnych od zajęć szkolnych częstotliwość kursów znacznie się zmniejsza.

Opłaty za przejazd autobusem są porównywalne do kolejowych, jednak w odróżnieniu od pociągu nie ma możliwości wykupienia biletu na dłuższą trasę i dowolnego przerywania podróży. Na niektórych liniach można wcześniej kupić bilet, ale w zdecydowanej większości przypadków kupuje się go u kierowcy. Austriacy mogą otrzymywać zniżki dla osób starszych i rodzin.

Pod wiedeńskim numerem tel. 0171101 dostępne są informacje o kursach autobusów na terenie całego kraju. Informacji o usługach na terenie konkretnego regionu udzielają lokalne biura informacyjne. Można się również zalogować na strome www.oebb.at. Na miejscowych dworcach autobusowych lub w biurach informacji turystycznej jest zazwyczaj darmowy rozkład jazdy na poszczególnych trasach.

Pociąg

Pociągi austriackie kursują często, są czyste i wygodne. Sieć kolei państwowych jest bardzo dobrze rozbudowana, natomiast linii prywatnych jest niewiele. Legitymacje Inter-Rail są ważne na liniach państwowych (na prywatnych nie zawsze, należy się wcześniej dowiedzieć). Federalne Koleje Austriackie (ÓBB – Ósterreichische Bundesbahnen) obsługują jeden ze sprawniejszych i bardziej niezawodnych systemów kolejowych w Europie (szczególnie, gdy bierze się pod uwagę utrudnienia na terenie alpejskim). Pociągi austriackie przyjeżdżają zwykle punktualnie, ale opóźnienia od 5 do 15 minut nie należą do rzadkości. Trzeba mieć to na uwadze, planując przesiadkę w bardzo krótkim odstępie czasu.

Po niemiecku dworzec kolejowy to Bahnhof (skrót: Bf), a dworzec główny Hauptbahnhof (skrót: Hbf). Na niektórych małych stacjach nie ma obsługi i bilet kupuje się w automacie na peronie albo (co zdarza się częściej) w pociągu. Takie dworce oznakowane są w rozkładach jazdy skrótem „Hu” lub innym specjalnym symbolem. Na wszystkich większych stacjach znajdują się punkty wymiany walut i czeków podróżnych. Na dworcach można także prawie zawsze przechować bagaż – albo w przechowalni bagażu (zwykle 2,20 € od sztuki), albo w 24-godzinnych skrytkach. Schowki te występują w dwóch rozmiarach: w tym standardowym mieści się jeden plecak, a koszt przechowania wynosi 1,50 € lub 2,20 €; te większe, o pojemności dwóch plecaków, kosztują 2,20 € lub 2,95 €. Na niektórych dworcach są również skrytki na narty. ÓBB oferuje również usługę transportu bagażu na terenie Austrii „od drzwi do drzwi” (do 25 kg) w cenie 12,35/16,75/21,10 € za jedną/dwie/trzy sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *