Komunikacja w Austrii

Na wielu dworcach obsługa w informacjach mówi po angielsku. Tam też można dostać bezpłatną broszurkę w języku niemieckim Servus in Austria with Railways, w której zawarte są wszelkie informacje na temat podróżowania pociągiem, łącznie z informacjami o biletach specjalnych, rezerwacjach i numerach telefonów informacji kolejowych.

Perony (Bahnsteig) są podzielone na strefy A, B i czasem C. Lepiej uważać, zwłaszcza przy krótkich pociągach lokalnych. Zdarza się bowiem, że pociąg stoi nie na tym końcu peronu, na którym się go oczekuje. Pomyłkę zauważa się zwykle dopiero, gdy jest już za późno. Nawet jeśli dotarło się już do dobrego pociągu, koniecznie trzeba sprawdzić wagon, jako że często są one odłączane na trasie. Kolejność wagonów można odczytać z tablic diagramowych pociągów IC i EC (I klasa, II klasa, wagon restauracyjny itp.). Przyjazdy [Ankunft] i odjazdy (Abfahrt] pociągów są wywieszone na oddzielnych, żółtych planszach.

Krajowe karnety kolejowe

Jakiś czas temu ÓBB oferowała kilka typów karnetów kolejowych do kupienia na terytorium Austrii. Niestety, kilka lat temu zostały one wycofane, w użyciu pozostał jedynie Vorteilscard, będący karnetem rocznym. Vorteilscard (wymagane jedno zdjęcie) uprawnia do 45% zniżki na przejazdy pociągami ÓBB i na większości linii prywatnych i kosztuje 33,75 € na rok. Vorteilscard 26 (dla osób do 26 roku życia) kosztuje tylko 18,20 €, a Vorteilscard Senior (mężczyźni powyżej 65 roku życia, kobiety powyżej 60 roku życia) 25,50 €. Przy tak niskich cenach zakupienie tego karnetu staje się opłacalne nawet przy stosunkowo krótkim pobycie na terytorium Austrii.

Rodzaje pociągów

Rodzaj i prędkość pociągu można rozpoznać po oznaczeniu. EC (EuroCity), IC (InterCity) lub SC (SuperCity) to ekspresy, które zatrzymują się wyłącznie na głównych stacjach. W składzie pociągu znajduje się zwykle wagon restauracyjny (ceny dań i napojów są przystępne). EN (Euro Night) to międzynarodowy pociąg nocny z wagonami sypialnymi i kuszetkami. E (Eilzug) to pociąg pospieszny, który wprawdzie jeździ szybko, ale zatrzymuje się na niektórych mniejszych stacjach. D oznacza pociąg przyspieszony. Pociągi osobowe nie mają żadnego oznaczenia i zatrzymują się na każdej stacji. Na krótkich trasach lokalnych, w stosunkowo odludnych rejonach, może się okazać, że aby wysiąść, trzeba nacisnąć przycisk (tak jak w autobusach). W pociągach można znaleźć przedziały zarówno dla palących jak i dla niepalących, chociaż w wiedeńskiej kolejce miejskiej (S-Bahn) w ogóle nie wolno palić.

Dalekobieżne ekspresy prowadzą zawsze wagony zarówno pierwszej, jak i drugiej klasy. Pociągi lokalne przeważnie mają tylko wagony drugiej klasy, zresztą dość wygodne, chociaż pierwsza klasa jest bardziej przestronna i mniej zatłoczona.

Rezerwacja

W Austrii miejscówka w wagonie drugiej klasy w pociągach ekspresowych kosztuje 3,50 €.

W pierwszej klasie rezerwacja jest darmowa. Przed zajęciem miejsca należy sprawdzić, czy nie jest ono zarezerwowane przez innego podróżnego.

Bilety i ceny

Ceny biletów kolejowych w Austrii są dostosowane do odległości, na przykład za przejazd na trasie 1-10 km płaci się 1,55 €, 101-110 km 14,85 €, a 501-520 km 45,10 €. Dzieci w wieku 6-15 lat płacą 50%, natomiast małe dzieci jeżdżą za darmo, o ile nie zajmują odrębnego miejsca. Małe psy i koty podróżują też za darmo (w odpowiednich koszach), za większe trzeba zapłacić połowę ceny biletu.

Bilet kupiony w pociągu kosztuje około 2,20 € więcej (z wyjątkiem sytuacji, gdy pasażer wsiada na stacji bez kas biletowych lub na której automaty biletowe są nieczynne). W tym przewodniku podano ceny biletów drugiej klasy. Karty kredytowe akceptowane są na ponad 130 dworcach kolejowych.

Bilet w jedną stronę na trasach do 100 km jest ważny tylko przez jeden dzień i podróży nie można przerwać. Na trasach o długości powyżej 100 km bilet jest ważny przez trzy dni i można się po drodze zatrzymywać, ale pod warunkiem zgłoszenia tego faktu konduktorowi, który odpowiednio oznaczy bilet. Na pewno warto korzystać z możliwości przerywania podróży, ponieważ im dłuższa trasa, tym tańszy bilet. Bilet powrotny na trasie do 100 km w jedną stronę jest ważny również tylko przez jeden dzień; bilety na dłuższe trasy są ważne przez miesiąc, chociaż wyjazd musi nastąpić w przeciągu trzech pierwszych dni. Bilet powrotny kosztuje zwykle dwa razy tyle, co bilet w jedną stronę.

Zdarza się, że osoby, które nie ukończyły 26 roku życia, mogą skorzystać ze zniżkowych biletów na trasach krajowych i międzynarodowych, warto więc pokazać paszport i zapytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *