Krems

Krems

Krems, około 75 km na północny zachód od Wiednia, położone jest na pięknych pokrytych winnicami tarasowych wzgórzach, na lewym brzegu Dunaju. Na miejscu XII-wiecznej posiadłości Babenbergów w ciągu następnego stulecia wyrosło bogate prowincjonalne miasto, którego mieszkańcy trudnili się przede wszystkim uprawą winorośli. Okres prosperity trwał do XVII wieku. Z tego czasu pochodzi wiele budynków przy wąskich uliczkach. W 1995 roku, z okazji rocznicowych uroczystości, wykonano wiele najpotrzebniejszych remontów. Na szczególną uwagę zasługuje centrum artystyczne i uczelnia podyplomowa, wokół których koncentruje się życie kulturalne i intelektualne miasta.

Krems (dzielnica)

Krems składa się z trzech, niegdyś odrębnych, osad: Krems, Und i Stein, co daje podstawę do zabawnego lokalnego powiedzonka: „Krems Und Stein sind drei Stadte” (Krems i Stein to trzy miasta). Większość turystów ogranicza zwiedzanie do zabytków Krems, jednak w Stein najmocniej odczuć można średniowieczną atmosferę.

Główna ulica miasta, Landstrasse, trzy przecznice na północ od dworca kolejowego, to tłoczny, pełen sklepów deptak, wzdłuż którego zachowało się wiele starych budynków. Najwspanialszym z nich jest Burgerspitalskirche, wzniesiony w 1470 roku na miejscu starego żydowskiego getta, jako kaplica szpitala miejskiego. Nad drzwiami umieszczono motto Fryderyka III, A.E.I.O.U. Wewnątrz warto zobaczyć wspaniałe sklepienie żebrowe. Po przeciwnej stronie ulicy stoi XVI-wieczny ratusz, którego renesansowe pochodzenie sygnalizuje narożne okno wykuszowe. Idąc dalej na zachód wzdłuż głównej ulicy, warto zatrzymać się przy Obere Landstrasse 10, by rzucić okiem na wspaniały dziedziniec arkadowy – Fellnerhof, który wyróżnia się charakterystycznymi kolumnami z 1618 roku.

Brukowane uliczki i place na północ od Landstrasse zachowały średniowieczny charakter. Na największym z placów, Pfarrplatz, wznosi się późnoromański kościół parafialny, pod koniec XVII wieku powiększony, co najlepiej daje się zauważyć podczas obserwacji wieży. Wnętrze z wszechobecnymi złoceniami, tiompe loeil, amboną i głównym ołtarzem, jest typowym przykładem późnobarokowego wystroju – gdzie nie spojrzeć, wszędzie dojrzeć można pozłacane figury świętych i aniołów. Freski na sklepieniu wykonał miejscowy malarz, Johann Martin Schmidt, znany jako Kremser Schmidt, którego prace znajdują się w kościołach i muzeach w całym mieście.

Zadaszone schody na odległym końcu Pfarrplatz, znane jako Piaristen Stiege, prowadzą do imponującego późnogotyckiego kościoła Pijarów (Piaristenkirche), którego wieża przez wieki pełniła rolę punktu obserwacyjnego. Wewnątrz na uwagę zasługuje wspaniałe gwiaździste sklepienie oraz fragmenty barokowych malowideł nad ołtarzem, których autorem jest Kremser Schmidt. Dodatkową atrakcją jest niesamowity widok na całe miasto, jaki się stąd rozpościera. Zejście prowadzi przez Hoher Markt, chyba najpiękniejszy z brukowanych placów Krems, który opada w stronę nieco zaniedbanego Palais Gozzo, średniowiecznego pałacyku w miodowym kolorze, z balkonem na najniższym piętrze. Za rogiem, przy Margarethenstrasse 5, znajduje się Sgraffitohaus z XVI-wieczną dekoracją sgraffitową, przedstawiającą średniowieczne ludowe zabawy i święta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *