Noclegi

Miejsca noclegowe są w sposób jasny sklasyfikowane i podzielone w zależności od rodzaju zakwaterowania i poziomu komfortu. Biura informacji turystycznej dysponują wyczerpującymi informacjami na temat pokoi do wynajęcia we wszystkich możliwych miejscach noclegowych, łącznie z ich cenami i wyposażeniem. Często same wyszukują i rezerwują noclegi, nie pobierając za to opłat lub pobierając niewielkie. Nie zawsze proponują miejsca najtańsze, ale korzystając z ich usług, można zaoszczędzić wiele czasu, zwłaszcza w dużych miastach (jak Wiedeń), gdzie znalezienie noclegu może przyprawić o ból głowy.

W Austrii panuje obecnie ogólna tendencja do wprowadzania wyższego standardu zakwaterowania po wyższych cenach (np. pokoje z prysznicami na korytarzu, tzw. Etagendouche, są stopniowo modernizowane i wyposażane w indywidualne prysznice). Utrudnia to życie turystom o skromnych zasobach gotówkowych, którzy coraz częściej mogą liczyć jedynie na schroniska.

We wszystkich porach roku lepiej dokonać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem, ale w lipcu i sierpniu oraz w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy jest to wręcz konieczne. Jeżeli plan podróży uniemożliwia zarezerwowanie noclegu z góry, warto chociaż zadzwonić dzień przed przyjazdem z zapytaniem o wolne miejsca. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszędzie akceptowana jest rezerwacja telefoniczna. Pisemne potwierdzenie rezerwacji jest wiążące dla obydwu stron i obydwie strony mogą domagać się rekompensaty w przypadku niewykorzystania zarezerwowanego pokoju lub też jego nieudostępnienia.

W cenę noclegu w schronisku, pensjonacie lub hotelu wymienionym w przewodniku wliczone jest śniadanie, chyba że zaznaczono inaczej. W rejonach górskich stawki obowiązujące w szczycie sezonu mogą być nawet podwójnie wyższe od tych poza sezonem; w maju i listopadzie ceny są najniższe. W miastach ceny mogą się zmienić maksymalnie o 10%, a w tańszych noclegowniach nie zmieniają się wcale.

Hotele i pensjonaty

Hotele i pensjonaty są oznaczone według kategorii od jednej do pięciu gwiazdek, w zależności od oferowanego wyposażenia. Ale chociaż kryteria oceny są takie same, nie można się spodziewać, że trzygwiazdkowy pensjonat będzie równy hotelowi z tą samą liczbą gwiazdek. Pensjonaty są zwykle mniejsze, oferują bardziej przytulne warunki, mają mniej standardowego umeblowania i wyposażenia, ale oferują większe i lepsze pokoje (za taką samą cenę jak w hotelach). Na pewno jednak nie mogą konkurować z hotelami w zakresie dodatkowych usług (np. serwisu pokojowego, pralni) czy wyposażenia na miejscu (np. prywatny parking, bar i/lub restauracja). Jeżeli komuś na tym nie zależy, to od razu powinien się skierować do pensjonatu.

Z niewielkimi wyjątkami pokoje w hotelach i pensjonatach są czyste i odpowiednio urządzone. W regionach turystycznych należy się spodziewać wydatku rzędu minimum 24/40 € za pokój 1-/2-os. z prysznicem w korytarzu lub 30/48 € za pokój z osobnym prysznicem. W miejscowościach mniej popularnych można zaoszczędzić około 3,50 € od osoby. W przewodniku dla niektórych hoteli podano przedziały cenowe; cena faktyczna uzależniona jest od rozmiaru, usytuowania i standardu pokoju, jak również od przewidywanego czasu pobytu i pory roku. W miejscowościach narciarskich różnice w cenach pomiędzy szczytem sezonu a okresem posezonowym mogą być dosyć znaczne, toteż w przewodniku podano zarówno ceny letnie, jak i zimowe.

Im mniejszy ruch, tym hotele średniej i wysokiej klasy (w mniejszym stopniu także pensjonaty) są skłonniejsze do negocjowania cen. Zawsze warto też pytać o ofertę specjalną (zazwyczaj dużo tańszą). Niektóre hotele oferują również specjalne zniżki weekendowe lub dwie noce w cenie jednej. Nawet w tanich pensjonatach warto spytać o ceny specjalne, jeżeli planuje się pozostanie dłużej niż kilka dni. W tanich hotelach i pensjonatach rzadko akceptuje się karty kredytowe.

W najtańszych miejscach noclegowych pokój z prysznicem to zazwyczaj pokój raczej z kabiną prysznicową niż odpowiednią łazienką. Jeżeli w pokoju jest telefon, to najczęściej istnieje też możliwość bezpośredniego połączenia się z miastem, ale jest to zawsze droższe niż korzystanie z budki telefonicznej. Telewizory w pokojach coraz częściej zapewniają możliwość odbioru telewizji satelitarnej lub kablowej, co jest na pewno plusem wobec dwóch programów austriackiej telewizji publicznej. Pokoje o wyższym standardzie są zwykle wyposażone w minibarek.

W średniej klasy hotelach ceny napoi alkoholowych są porównywalne z tymi w barach, ale w hotelach wysokiej kategorii należą one do bardzo wysokich.

Wiele hoteli i pensjonatów dysponuje pokojami z trzema lub więcej łóżkami, a czasami można dostawić do pokoju łóżeczko dla dziecka (należy pytać o to w recepcji). Mniejsze jedno- lub dwugwiazdkowe hotele i pensjonaty nie mają windy. W niektórych starych wiedeńskich domach mieszkalnych są wprawdzie windy, ale żeby z nich korzystać, trzeba mieć klucz, który udostępnia obsługa.

W hotelach i pensjonatach istnieje najczęściej możliwość pełnego wyżywienia. Posiłki są podawane albo w restauracjach wydzielonych tylko dla gości hotelowych, albo (co jest częstsze) w ogólnie dostępnych restauracjach. Pensjonat oferujący pokoje tylko ze śniadaniem nazywa się Fruhstuckspension, taki sam hotel – Hotel-Garni. Inne hotele i pensjonaty oferują pełne wyżywienie lub tylko dwa posiłki (oczywiście, za odpowiednią dopłatą). W tanich miejscach zazwyczaj oferuje się jedynie śniadania, może się jednak zdarzyć, że jest to tylko coś do picia, bułki, masło, ser i dżem. Jeżeli zapłaci się więcej, śniadanie będzie lepsze. W hotelach i pensjonatach dwugwiazdkowych jest to zwykle tzw. śniadanie rozszerzone (erweitert), w ośrodkach trzygwiazdkowych lub lepszych może to być stół szwedzki (typowy obejmuje różne płatki śniadaniowe, soki oraz wybór wędlin i serów, a w hotelach o wyższym standardzie również jajecznicę, parówki i bekon). W hotelach pięciogwiazdkowych śniadanie wiąże się z dodatkową opłatą, ale czasami może być wliczone w tańsze, weekendowe stawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *