Noclegi

Schroniska alpejskie

W Alpach Wschodnich działa około 500 schronisk i większość z nich jest utrzymywana przez Austriackie Stowarzyszenie Alpejskie (ÓAV; zob. Turystyka piesza).

Uzdrowiska

Popularność austriackich ośrodków uzdrowiskowych wśród ludzi bogatych i stawnych sprawiła, że są one jednymi z najsłynniejszych tego typu ośrodków w Europie. Regularnie przyjeżdża! tam Beethoven, mając nadzieję na odzyskanie słuchu, a arcyksiężniczka Zofia twierdziła, że wody Bad Ischl wzmagały jej płodność. Popularność wód uzdrowiskowych sprawiła, że obecnie w całej Austrii jest ponad 100 takich ośrodków.

Kwestia prawdziwości dobroczynnego wpływu wód mineralnych jest tematem zażartych polemik wśród lekarzy. Osoby cierpiące na najróżniejsze przypadłości, od chorób oczu po zatrucia, wychwalają ich lecznicze właściwości. Poszczególne uzdrowiska zapewniają o określonych własnościach leczniczych: Bad Deutsch-Altenburg jest bogate w siarkę (substancja ta wpływa podobno dobroczynnie na kręgosłup i stawy), a o obfitości soli Bad Ischl mówi się, że likwiduje reumatyzm.

Oczywiście, nie trzeba chorować, żeby cieszyć się luksusowymi warunkami ośrodków uzdrowiskowych. Ich oferta zawiera praktycznie wszystko, od tradycyjnych masaży do opartych o najnowszą technologię terapii światło-zapachowych. Pomimo dyskusji na temat ich leczniczego działania, nie ma wątpliwości, że relaksująca kąpiel w gorących źródłach potrafi zdziałać cuda, zarówno dla ciała, jak i ducha.

Schroniska młodzieżowe

Schroniska młodzieżowe już dawno przestały być wyłącznie młodzieżowymi, chociaż dalej zdecydowaną większość gości stanowią ludzie młodzi, a spokój tych miejsc mogą czasem zburzyć hałaśliwe grupy szkolne. Warunki w schroniskach poprawiły się, większość z nich oferuje pokoje 4-6-osobowe z prysznicem i WC (w niektórych są nawet pokoje dwuosobowe lub rodzinne). Niektóre schroniska, jak np. w Grazu, przekształcają się nawet w rodzaj młodzieżowych hoteli, oferujących oprócz tanich łóżek na salach zbiorowych także dodatkowe usługi, w rodzaju dłuższego okresu otwarcia recepcji, własnych sklepików i wcześniej zasłanej pościeli. Nie ma już obowiązkowego sprzątania w schronisku, ale w wielu miejscach wciąż jeszcze pokutuje niemiły zwyczaj zamykania drzwi wejściowych w czasie dnia (zwykle 9.00-17.00). Ponadto naprawdę rzadko można zakwaterować się przed 17.00. Planując wyjście późnym wieczorem, należy zabrać ze sobą klucz (czasem drzwi mogą też być otwierane za pomocą kodu elektronicznego).

W Austrii funkcjonuje ponad 100 schronisk młodzieżowych zrzeszonych w Hostelling International (HI) oraz niewielka liczba schronisk prywatnych. Legitymacje członkowskie są obowiązkowe, z wyjątkiem kilku schronisk prywatnych. Taniej jest wykupić legitymację w kraju macierzystym (zob. Legitymacje studenckie i młodzieżowe w części Dokumenty). Od osób niezrzeszonych pobiera się dopłatę w wysokości 2,95 € za noc za tzw. kartę gościa (Gastekarte), która po sześciu nocach jest uznawana za pełnoprawną legitymację członkowską. Większość schronisk akceptuje rezerwację telefoniczną lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, a niektóre z nich podłączone są do międzynarodowego systemu rezerwacji komputerowej. Miejsce na sali zbiorowej kosztuje 10,20-17,50 € za noc od osoby.

Schronisko młodzieżowe po niemiecku to Jugendheiberge, chociaż można się też spotkać z nazwą Jugendgastehaus. W Austrii działają dwie krajowe organizacje schronisk młodzieżowych. Schroniska zrzeszone w międzynarodowej sieci HI należą do jednego lub drugiego towarzystwa. Jest to raczej historyczne dziedzictwo i nie wpływa ono na sposób prowadzenia samych schronisk. Obydwie dyrekcje w Wiedniu udzielają informacji o wszystkich schroniskach HI. Ósterreichischer Jugendherbergsverband (tel.01/5335353, fax 5350861; oejhv@chello.at) mieści się przy Schottenring 28. Ósterreichischer Jugendherbergswerk (tel.01/5331833, fax 533183333; oejhw@oejhw.or.at) ma siedzibę przy Helfersdorferstrasse 4. Każda z tych instytucji posiada własne biuro podróży.

Tanie noclegi w salach zbiorowych można czasem znaleźć w miejscowościach narciarskich, nawet jeśli nie ma tam schroniska młodzieżowego. Warto rozejrzeć się za Touństenlager lub Massenlager. Niestety, wiele z tych noclegów jest z góry zarezerwowanych dla grup wycieczkowych.

Domy studenckie

Z domów studenckich (Studentenheime) turyści mogą korzystać od 1 lipca do 30 września (podczas letnich wakacji akademickich). W czasie kiedy te budynki są wykorzystywane jako hotele sezonowe, kuchnie i mieszczące się na każdym piętrze jadalnie pozostają zamknięte. Pokoje nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale są wygodne (niektóre z oddzielnym prysznicem/WC). W każdym z nich jest pojedyncze łóżko (takie same są w pokojach 2-osobowych), biurko i szafa. Największy wybór hoteli sezonowych jest w Wiedniu, ale takich miejsc można również szukać w Grazu, Salzburgu i Innsbrucku. Ceny kształtują się w granicach 16-36 €; czasami w cenę wliczone jest śniadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *