Noclegi

Kemping

W Austrii jest ponad 400 kempingów, które są wyposażone w pralki, gniazdka elektryczne, posiadają kuchnie (rzadziej) i sklepiki. Bez problemu można też dostać butle gazowe. Kempingi są często malowniczo położone, z dala od zaludnionych szlaków, nad rzeką lub jeziorem (wspaniale, jeżeli akurat potrzebuje się relaksu, gorzej natomiast, gdy chce się zwiedzać miasto). Z tego powodu oraz ze względu na wymagany sprzęt, kemping można polecić zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Kempingi kosztują średnio 4-8 € od osoby dorosłej (za dzieci płaci się zazwyczaj 50%), plus tyle samo za namiot i samochód, chociaż na niektórych kempingach opłata za samochód jest niższa i wynosi 3 €. W niektórych miejscach stosowany jest system opłat zryczałtowanych (w cenę wliczone jest już wszystko). Dla podróżujących pojedynczo oszczędnych turystów nocleg w schronisku nie będzie wcale dużo droższy.

Niektóre kempingi są czynne przez cały rok, ale zdecydowana większość jest zamykana w zimie (jeżeli zainteresowanie jest niskie, to także wiosną i jesienią, nawet jeżeli oficjalnie podaje się, że ma być inaczej). Lepiej więc najpierw zadzwonić i upewnić się co do możliwości przenocowania. Problemy mogą się pojawić w szczycie sezonu, trzeba więc dokonać wcześniejszej rezerwacji (niestety, czasem za dodatkową opłatą).

Wolno nocować w przyczepach kempingowych na parkingach przy autostradzie i na poboczach innych dróg (o ile nie utrudnia to ruchu innym pojazdom), ale nie można wystawiać na zewnątrz sprzętu kempingowego. Rozbijanie w tych miejscach namiotów jest niezgodne z prawem, a na terenach miejskich i chronionych terenach rolniczych zabronione jest nawet zamieszkanie w przyczepie. Przepisy tyrolskie są pod tym względem jeszcze surowsze i nawet turyści mieszkający w przyczepach są przeganiani. Zebranie po sobie śmieci i rozsądne ich pozbycie się jest w tej sytuacji nakazem chwili. Na terenach prywatnych trzeba, oczywiście, wcześniej uzyskać zgodę właściciela, który może pozwolić na darmowy nocleg lub zażądać niewielkiej opłaty.

Inne rodzaje zakwaterowania

W miejscowościach górskich zapraszają liczne apartamenty z wyżywieniem we własnym zakresie (Ferienwohnungen), chociaż i te dobrze jest zarezerwować odpowiednio wcześnie.

Tania i szeroko rozpowszechniona forma noclegu, głównie na terenach wiejskich, to pokój w prywatnym domu (10-25 € od osoby) lub gospodarstwie (Bauernhof). W obydwu przypadkach należy szukać napisu Zimmer frei lub Privat Zimmer.

Gasthaus i Gasthof to niewielkie zajazdy. W takich miejscach może się zdarzyć, że nie będzie można wynająć pokoju, jako że restauracja ma swój wolny dzień (Ruhetag). Lepiej więc wcześniej zadzwonić (zawsze jest ktoś rano, żeby podać gościom śniadanie).

W wielu miejscowościach wypoczynkowych (rzadziej w miastach) osobom, które zostają na noc, wystawiana jest karta gościa. Upoważnia ona do wielu zniżek, np. na kolejkę linową lub bilety wstępu. Jeżeli nie zaoferowano jej w miejscu zakwaterowania, należy sprawdzić w biurze informacji turystycznej, jako że nawet kempingi i schroniska młodzieżowe powinny być włączone do tego systemu, finansowanego często z podatków zwanych w Polsce opłatą klimatyczną. Wynoszą one 0,50-2 € za noc (za dzieci nie wnosi się żadnych opłat), w zależności od miejsca i rodzaju noclegu. Podatek ten jest już zazwyczaj wliczony w ceny podane w wykazach noclegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *