Ogród zoologiczny – Schönbrunn – Wiedeń

Ogród zoologiczny – Schönbrunn – Wiedeń

Znaczną część ogrodów pałacowych zajmuje zoo (Tiergarten), powstałe na bazie cesarskiej menażerii założonej przez Franciszka Stefana w 1752 r. Jest to najstarszy ogród zoologiczny na świecie. Cesarz z cesarzową jadali tu śniadania pośród zwierząt, zasiadając do stołu w ośmiobocznym pawilonie zaprojektowanym przez Jeana-Nicholasa Jadot. Wnętrze ozdobiono freskami Guglielmiego przedstawiającymi Przemiany Owidiusza. Pawilon, w którym mieści się obecnie bardzo dobra restauracja, przetrwał niemal cudem razem z kilkoma barokowymi pomieszczeniami dla zwierząt.

Do zoo wejść można jedną z trzech bram. Wejście główne znajduje się najbliżej dzielnicy Hietzing, a poza nim jest jeszcze brama obok Fontanny Neptuna i trzecia, południowa, w lesie przy Tirolergarten. Jeżeli ktoś zamierza odwiedzić Motylarnię lub Palmiarnię, powinien pomyśleć o kupnie tzw. Kombi Karte (dorośli 140 szylingów, dzieci jedyne 40 szylingów).

Zestaw zwierząt można nazwać standardowym. Są słonie, tygrysy, lwy, żyrafy, zebry, pingwiny, wielbłądy i małpy, a także bobry, wilki, niedźwiedzie polarne i olbrzymie żółwie. Dzieci mogą podejść bliżej do łagodniejszych zwierząt w Streichelzoo (zoo, w którym można głaskać). Najciekawsze miejsce w zoo to niewątpliwie Tirolergarten. Na zalesionych stokach można obejrzeć drewnianą chatkę tyrolską. Tirolergarten był marzeniem arcyksięcia Johanna, młodszego brata Franciszka II. Arcyksiążę, wielki miłośnik Alp, zamówił dwie tyrolskie chatki i ogród alpejski, w którym cesarska rodzina mogła porzucić konwenanse i zbliżyć się do natury. Na dole trzyma się owce, konie i krowy, na górze znajduje się wystawa przedstawiająca historię gospodarstwa. Jeśli ktoś poczuje głód albo jest po prostu żarłokiem, może skosztować tradycyjnej tyrolskiej zupy, chleba, sera czy zimnych mięs sprzedawanych w kuchni pełniącej jednocześnie funkcję sklepu.

Palmiarnia i Motylarnia

Można podawać w wątpliwość, czy tutejsza Palmiarnia (Palmenhaus) z 1882 r. rzeczywiście była największą cieplarnią na świecie. Jedno jest pewne – należy do najpiękniejszych, głównie dzięki pełnej wdzięku konstrukcji, której trzon stanowią pofalowane elementy z kutego żelaza. Wnętrze podzielono na trzy pomieszczenia z automatycznie kontrolowanym mikroklimatem. W każdym z nich można podziwiać wspaniałe baldachimy palm, a poniżej liczne kolorowe rododendrony, lilie, hortensje i begonie. Rozczarowuje brak ptaków (nagrane głosy ptaków rozlegają się z dyskretnie rozmieszczonych głośników). Nie wolno się niestety wspinać po spiralnych schodach wiodących na górne balkony.

W mniejszej cieplarni w pobliżu dla barwnych tropikalnych motyli i ciem stworzono warunki prawie że naturalne. To Motylarnia (Schmetterlinghaus). Można w niej podziwiać także ogromne kaktusy i inne rośliny. W Schonbrunnie jest ponadto niewielki ogród botaniczny (Botanischer Garten) założony przez Franciszka Stefana. Ogród znajduje się na zachód od zoo, wciśnięty między jego ogrodzenie a Maxingstrasse. Kto chce uciec od tłumów, na pewno znajdzie w nim jakiś zaciszny kącik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *