Ośrodki narciarskie

Ośrodki narciarskie

Przedstawiamy wybór kilku spośród głównych austriackich ośrodków narciarskich. Ceny sześciodniowych karnetów narciarskich są podane według cen w szczytowym sezonie, warto więc zapytać o ewentualne zniżki w lokalnych biurach informacji turystycznej lub przejrzeć rozdziały dotyczące poszczególnych regionów.

Innsbruck (Tyrol)

Atrakcyjny ośrodek olimpijski i stolica Tyrolu, stanowiący bramę do pięciu głównych terenów narciarskich i do lodowca Stubai, gdzie uprawianie narciarstwa jest możliwe przez okrągły rok. Pomiędzy kurortami kursuje autobus dla narciarzy (Skibus a karnet narciarski upoważnia do wstępu na 51 zróżnicowanych pod względem trudności tras zjazdowych. Karnet dla osoby dorosłej (6 dni) kosztuje 138 €. Sezon trwa w okresie XII-IV (z wyjątkiem lodowca). Więcej o Innsbrucku w rozdziale Tyrol. Przedział wysokości: 575-2334 m n.p.m.

Ischgl (Tyrol)

Ischgl leży w dolinie Paznaun. Na najlepsze (zdaniem wielu) tereny zjazdowe w Austrii narciarzy zabierają 42 wyciągi. Karnet upoważnia do wstępu na 66 tras na terenie doliny, łącznie ze szwajcarskim Samnaun (dla osoby dorosłej na 6 dni – 186 €). Sezon trwa XII-IV Szczegóły w części Dolina rzeki Paznaun w rozdziale Tyrol. Przedział wysokości: 1400-2872 m n.p.m.

Kirchberg (Tyrol)

Kirchberg oferuje dostęp do tych samych stoków co Kitzbuhel, ale są tu mniejsze kolejki i niższe ceny. Do 14 tras prowadzi 16 wyciągów. O bazie noclegowej i możliwościach transportu do Kirchberg zob. w artykule Tyrol. Przedział wysokości: 860-1934 m n.p.m.

Kitzbuhel (Tyrol)

Średniowieczny Kitzbuhel, jeden z najsłynniejszych kurortów Austrii, położony jest w pobliżu wspaniałych tras dla narciarzy średniozaawansowanych i zaawansowanych (60 wyciągów i 160 km tras zjazdowych). Można nabyć karnety uprawniające do wstępu na 328 tras. Cena ważnego na 6 dni karnetu w szczycie sezonu wynosi 160 €. Sezon trwa XII-IV Szczegółowe informacje na temat samego kurortu w części Kitzbuhel w artykule Tyrol. Przedział wysokości: 800-2000 m n.p.m.

Saalbach/Hinterglemm (region salzburski)

Te dwa ruchliwe ośrodki, położone na północ od łańcucha górskiego Wysokie Taury, oferują doskonałe warunki narciarskie na wszystkich poziomach zaawansowania, ale najczęstszymi gośćmi są tu narciarze średniozaawansowani. Posiada 52 wyciągi i 200 km przygotowanych tras zjazdowych. Dobrych warunków pogodowych można się spodziewać od grudnia do końca marca. Karnet dla osoby dorosłej (6 dni) kosztuje 155 €. W pobliżu leżą Zell am See i Kaprun, z lodowcem Kitzsteinhorn, na którym narciarskie szaleństwo trwa przez cały rok. Przedział wysokości: 1003-2100 m n.p.m.

Soll (Tyrol) Soli, miejscowość kiedyś zdominowana przez nocne życie, obecnie odzyskała swój tyrolski urok. Do licznych tras o długości 91 km prowadzi 30 wyciągów. Wielką zaletą Soli jest jego bliskie położenie względem Skiwelt – jednego z największych austriackich ośrodków narciarskich. Karnety umożliwiają wstęp na 250 km tras. Sezon trwa XII-IV a karnet dla osoby dorosłej (6 dni) w szczycie sezonu kosztuje 138 €.  Przedział wysokości: 720-1829 m n.p.m.

Lech (Vorarlberg)

Bogaci, szlachetnie urodzeni i niezbyt znani wczasowicze, licznie odwiedzający to miejsce, nadają mu atmosferę ekskluzywności. Większość spośród najbliższych kurortu tras jest stosunkowo łagodna, choć można też znaleźć trudniejsze tereny. Lech połączony jest wyciągami z pobliskim kurortem Zurs, z obu też kursują autobusy do St. Anton am Arlberg. Można nabyć karnet na wszystkie trzy ośrodki (szczegóły przy opisie kolejnej miejscowości). Więcej informacji zob. w części Zachodnia część Arlbergu w rozdziale Vorarlberg. Przedział wysokości: 1450-2444 m n.p.m.

St Anton am Arlberg (Tyrol)

St Anton am Arlberg, położony pomiędzy Vorarlbergiem a Tyrolem, jest nie mniej dynamicznym ośrodkiem niż pozostałe w tej okolicy, ale mniej elitarnym. Działa tutaj 80 wyciągów, a długość tras zjazdowych, przygotowanych z myślą głównie o zaawansowanych narciarzach, liczy 260 km. Do ich dyspozycji jest również 180 km naturalnych stoków narciarskich. Dodatkowo miasto dysponuje bogatą ofertą miejsc, gdzie wieczorem można spędzić wolny czas. Sezon trwa XI-poł.IV a karnet (6 dni), upoważniający do korzystania z tras w Lech i Zurs, kosztuje 176 €.  Przedział wysokości: 1304-2811 m n.p.m.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *