PIENIĄDZE

PIENIĄDZE

Od 1 stycznia 2002 r. szylinga, austriacką walutę narodową, zastąpiło euro (€); więcej na ten temat zob. ramka Euro banknoty. 1 euro dzieli się na 100 centów. Monety mają wartość 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro, natomiast banknoty 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro.

Kursy walut z lutego 2002 r.:

1 zł = 0,27 €

1 € = 3,64 zł

1 $ = 4,18 zł

1 € = 0,87 $

Karty kredytowe, bankomaty, czeki i banki

Visa, EuroCard i MasterCard są honorowane na równych prawach, chociaż zaskakująco duża liczba sklepów i restauracji w ogóle ich nie przyjmuje. To samo dotyczy kart American Express i Diners Club. Karty kredytowe są akceptowane przez eleganckie sklepy i restauracje oraz hotele. Za bilety kolejowe można zapłacić kartą kredytową jedynie na dworcach głównych. Honorowane są też karty EDC (European Debit Cards).

W Austrii bankomaty są czynne całą dobę i bardzo rozpowszechnione. Turysta nie powinien mieć problemów ze znalezieniem ich nawet w niewielkich wioskach (należy szukać znaków z niebieskimi i zielonymi poziomymi paskami). Austriackie bankomaty należą do międzynarodowej sieci automatów pieniężnych, wyposażone są także w instrukcję w języku angielskim. Jednorazowo można zazwyczaj pobrać 365 €.

W Austrii akceptowane są wszystkie ważniejsze czeki podróżne, chociaż najlepiej używać czeków American Express, Visa lub Thomas Cook, ze względu na ich natychmiastową wymienialność. W przypadku zgubienia lub kradzieży czeków, konieczne jest podanie ich numerów i okoliczności, w jakich zostały zakupione. Bez tego może się okazać, że słowo „natychmiastowy” traci swe znaczenie. Warto więc mieć je zanotowane (w tym także numery czeków już zrealizowanych), a zapiski schować w osobnym miejscu.

Kursy walut mogą się nieznacznie różnić w zależności od banku. Warto się wcześniej dobrze zorientować, sprawdzając nie tylko kurs, ale również wysokość prowizji bankowej. Wymiana gotówki wiąże się z niewielkimi prowizjami, ale kurs wymiany jest z reguły odrobinę niższy niż przy realizacji czeków. Posiadacze czeków podróżnych w euro nie powinni być obciążani żadną prowizją przy ich inkasowaniu.

Banki w Austrii są czynne pn.-pt. 8.00/9.00-15.00 (w czw. do 17.30). Mniejsze oddziały są zamknięte między 12.30 a 13.30. Dłużej czynne punkty wymiany walut działają na dworcach kolejowych, w kasach biletowych albo w specjalnych kantorach. Kantory w urzędach pocztowych wymieniają pieniądze pn.-pt. do 17.00 i w sb. przed południem (tylko w niektórych miastach są otwarte dłużej).

American Express (AmEx) nie oferuje zbyt korzystnych kursów wymiany walut, ale pobiera najniższą prowizję (od 1,85 € za gotówkę i 3,65 € za czeki podróżne; za czeki American Express prowizji nie pobiera się tam w ogóle). Urzędy pocztowe pobierają 1% prowizji (ale nie mniej niż 2,20 €) przy wymianie gotówki, ale czeki inkasują bez żadnych dodatkowych opłat. Kursy wymiany nie są tam jednak rewelacyjne. Kantory na dworcach kolejowych pobierają około 2,95 € prowizji za gotówkę i minimum 4,70 € za czeki. Prowizje bankowe wynoszą zwykle 7,30 € lub więcej. Nie należy wymieniać dużej ilości czeków opiewających na niewielkie sumy, ponieważ wtedy prowizja będzie wyższa. Pieniądze można wymienić również w dużych hotelach, ale kursy wymiany są tam zawsze niskie. Szczególną ostrożność należy zachować przy wymianie pieniędzy w hotelowych kantorach (Wechselstuben), gdzie prowizja może wynosić nawet 10%, a za inkasowanie czeków pobierane są horrendalne opłaty!

Przesyłanie pieniędzy za granicę

Szybkim i łatwym sposobem jest nadanie przekazu pieniężnego w systemie Western Union (bezpłatna infolinia w Polsce tel.0800/120224). Oddziały tej firmy funkcjonują na terenie całej Austrii, w tym również na większych dworcach kolejowych. Można również skorzystać z usługi MoneyGram, stosowanej w biurach American Express (tylko dla posiadaczy kart AmEx), Thomas Cook i w niektórych urzędach pocztowych. Minimalna prowizja wynosi około 20 $.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *