Pociągiem do Austrii

Pociąg z i do Polski

Pociąg z Warszawy do Wiednia (na dworzec Sudbanhof) kursuje dwa razy dziennie: EC Sobieski o godz. 9.35 (Katowice: 12.08; Wiedeń: 17.36) i pospieszny Chopin o 21.10 (Katowice: 00.08; Wiedeń: 6.55). Bilet na przejazd drugą klasą w jedną stronę kosztuje 189 zł, miejscówka w EC – 22 zł, kuszetka – 51 zł, miejsce sypialne – 106 zł.

Bezpośrednie pociągi z Krakowa do Wiednia odjeżdżają o 10.53 (EC) i 22.20 (posp.). Bilet kosztuje 168 zł, dopłata do miejscówki w EC – 25 zł, do kuszetki 60 zł, a miejsce w wagonie sypialnym – 106 zł.

Kupując bilet zagraniczny, trzeba pamiętać, że taryfa międzynarodowa dotyczy całej długości trasy, także tej na terenie Polski. Chcąc zaoszczędzić, należy w kasie krajowej wykupić bilet do granicy, a w międzynarodowej (lub u konduktora) bilet na resztę przejazdu. Przy odległości 500 km na terenie Polski taka operacja pozwoli zaoszczędzić około 70 zł.

Więcej informacji o dogodnych połączeniach udzielają kasy międzynarodowe PKP (22/8256033) oraz biuro Polresu (22/8251999). Informacje o cenach biletów można otrzymać pod numerem 22/8233343. Bardzo aktualne i precyzyjne informacje o czasach odjazdów znajdują się w Internecie na stronach Deutsche Bahn: www.reiseauskunft.bahn.de.

Z i do Europy

Austria, korzystając ze swego centralnego położenia w Europie, ma wspaniałe połączenia kolejowe ze wszystkimi ważniejszymi ośrodkami. Z kolei sam Wiedeń jest jednym z głównych węzłów kolejowych w Europie Środkowej (szczegóły na temat dworców kolejowych i tras zob. Wiedeń: Komunikacja). Z Salzburga odjeżdża przynajmniej co godzinę pociąg do/z Monachium (25,30 €; 2 godz.), a stamtąd można bez problemu dalej podróżować na północ Niemiec. Pociągi ekspresowe kursują do Włoch przez Innsbruck lub Villach. Z Villach odprawiane są też pociągi w kierunku południowo-wschodnim. Pociągi do Słowenii kursują przez Graz i Villach.

Zniżkowe bilety kolejowe

Dzieciom do lat 12 przysługuje 50% zniżki. Osoby poniżej 26 roku życia mogą korzystać z młodzieżowych biletów BIJ, w Polsce znanych jako bilety Wasteels (w innych krajach Eurotrain lub Route 26). Bilet Wasteels jest ważny dwa miesiące, umożliwia przejazd na dowolnej trasie na terenie Europy i Maroka oraz podróżowanie niemal wszystkimi promami. Liczba i czas trwania postojów są dowolne (ale tylko na stacjach pomiędzy zaznaczonymi na bilecie dwoma miastami w dwóch różnych państwach]. Zniżka wynosi 20%. Bilety kupuje się w kasach międzynarodowych PKĘ w biurach Was-teels (w Polsce: 02-021 Warszawa, ul. Grójecka 17, 22/8223492) oraz PBP.

Inter-Rail

Bilet umożliwia dowolną ilość przejazdów w granicach wykupionych stref w drugiej klasie, wszystkimi rodzajami pociągów (przy wyższym standardzie pobierane są opłaty).

1 stycznia 1998 roku wprowadzono znowelizowaną ofertę biletu strefowego Inter-Rail -26 dla młodzieży do 26 roku życia oraz (nowość) dla osób, które już ukończyły 26 lat – Inter-Rail 26+.

Bilety Inter-Rail -26 i 26+ można nabyć w międzynarodowych kasach PKF; oraz w BP Wasteels (Warszawa, ul. Grójecka 17).

Ceny biletu Inter-Rail 26+ wynoszą odpowiednio: 216 €, 180 €, 280 €, 320 €, 366 €.

Inter-Rail 26 jest biletem strefowym. Istnieje 5 jego wariantów:

1. Jedna wybrana strefa (A, B, C, E, F, G lub H) – bilet jest ważny 22 dni i kosztuje 151 €.

2. Tylko strefa D – bilet ważny jak wyżej, cena 126 €.

3. Dwie dowolnie wybrane strefy – 200 €, bilet ważny jeden miesiąc.

4. Trzy dowolnie wybrane strefy – 228 €, bilet ważny jeden miesiąc.

5. Wszystkie strefy – 260 €, bilet ważny jeden miesiąc.

W obręb poszczególnych stref wchodzą następujące państwa:

Strefa A: Wielka Brytania, Irlandia Północna, Republika Irlandii.

Strefa B: Szwecja, Norwegia, Finlandia;

Strefa C: Austria, Dania, Niemcy, Szwajcaria; Strefa D: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Chorwacja;

Strefa E: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg;

Strefa F: Fliszpania, Portugalia, Maroko; Strefa G: Grecja, Wiochy, Słowenia, Turcja, Towarzystwo Żeglugowe ADN/HML;

Strefa H: Rumunia, Bułgaria, Jugosławia, Macedonia.

Bilety Euro Domino to oferta dla osób podróżujących po wybranych krajach europejskich. Można je kupić (podobnie jak bilety Inter-Rail) w wyznaczonych kasach międzynarodowych PKP w większych miastach Polski. Są one ważne miesiąc, ale podróż można odbywać w ciągu trzech, pięciu lub dziesięciu wybranych dni danego miesiąca. Cena biletów Euro Domino zależy od ilości dni podróży. Obowiązują one na terytorium kraju docelowego. Euro Domino Junior są dostępne dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia i pozwalają na podróż tylko wagonami II klasy, dzięki czemu są nieco tańsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *