POCZTA, TELEKOMUNIKACJA I MASS MEDIA

POCZTA, TELEKOMUNIKACJA I MASS MEDIA

Poczta

Zazwyczaj urzędy pocztowe są czynne pn.-pt. 8.00-12.00 i 14.00-18.00 i sb. 8.00-10.00/11.00 (wymiana walut tylko do 17.00). Główne urzędy pocztowe, zwłaszcza te w pobliżu dworców kolejowych, bywają otwarte znacznie dłużej, a nierzadko nawet i w niedzielę (zob. Informacja w dalszych rozdziałach). W niektórych urzędach działają punkty ksero (chociaż w mieście i na uniwersytetach jest znacznie taniej). Znaczki na przesyłki normalne (czyli do 20 g) kosztują 0,51 €. Wysyłając korespondencję poza granice Austrii, można wybrać pomiędzy szybszą usługą lotniczą a nadaniem pocztą normalną, wyjątek stanowią jedynie przesyłki do jednego z krajów europejskich, których ciężar nie przekracza 20 g – obowiązuje tu tylko jedna stawka (0,51 €). Listy do Europy do 50 g kosztują 0,73/1,02 € pocztą zwykłą/lotniczą, a w inne miejsca świata 1,02/1,45 € (poza Europą nie ma kategorii 20 g). Znaczki są dostępne w sklepach tytoniowych (Tabak) oraz w urzędach pocztowych.

Maksymalny ciężar przesyłki listowej (Briefsendung) wynosi 2 kg (18,17 € pocztą lotniczą i 10,17 € zwykłą do Eu-ropy, poza Europę odpowiednio 32,50 € lub 18,17 €). Koszt wysyłki większych paczek jest uzależniony od ich rozmiaru i zawartości (materiały drukowane, takie jak książki i broszury, można wysłać po niższej cenie. Istnieje też możliwość nadawania przesyłek ekspresowych – do 20 kg -specjalną i jednocześnie drogą pocztą EMS (w obrębie Austrii i do innych krajów). Należy dzwonić pod numer tel.0810/010101.

Poste restante nazywa się po niemiecku Postlagernde Briefe, ale można używać jednej i drugiej nazwy. Listy przesłane na dowolną pocztę są przechowywane przez miesiąc. Przy odbiorze przesyłki należy okazać paszport. Ważne jest, aby nazwisko na przesyłce było napisane drukowanymi literami i podkreślone. Poczta to po niemiecku Postamt. Podanie kodu pocztowego, nazwy ulicy i miasta wystarczy, aby korespondencja znalazła się w odpowiednim urzędzie pocztowym. Trzeba przyswoić sobie zwyczaj przekreślania siódemek podczas wpisywania adresu (w kontynentalnym stylu), gdyż dzięki temu ryzyko wysłania przesyłki pod niewłaściwy adres, zwrotu do nadawcy lub odrzucenia do kosza na materiały odzyskane jest znacznie mniejsze.

American Express przechowuje korespondencję przez 30 dni dla klientów będących posiadaczami kart kredytowych AmEx

Telefon

W 1998 r. skończył się w austriackiej telekomunikacji monopol i pojawiła się w tej branży konkurencja, co doprowadziło do dużych zmian w poziomie świadczonych usług. Koszt rozmów telefonicznych znacznie się obniżył, zwłaszcza jeśli chodzi o połączenia krajowe. Obecnie całe terytorium Austrii objęte jest jedną strefą, dlatego niezależnie od tego, czy dzwoni się do sąsiada czy na drugą stronę Alp, płaci się zawsze 0,15 € za minutę rozmowy.

Publiczne aparaty telefoniczne są powszechnie dostępne (szczególnie dużo jest ich w pobliżu lub wewnątrz urzędów pocztowych) i w przeważającej większości funkcjonują bez zarzutu. Minimalna opłata wynosi 0,15 €. Aby uniknąć konieczności posiadania drobnych monet, a jednocześnie nieco zaoszczędzić, najlepiej zaopatrzyć się w kartę telefoniczną (Telefon-Wertkarte), do nabycia w urzędach pocztowych, sklepach tytoniowych i kasach biletowych na dworcach kolejowych. Warto ją kupić również dlatego, że aparaty na żetony i pieniądze wychodzą już powoli z użycia. Ceny kart są różne (od 3,65 € do 14,55 €), czasami bardzo korzystne ze względu na dodatkowe minuty rozmowy.

Potrójny sygnał złożony z coraz wyższych dźwięków oznacza, że wybrany numer jest nieprawidłowy. Trzeba go sprawdzić w książce telefonicznej lub w informacji (tel. 18200). Szybko następujące po sobie dźwięki sygnału oznaczają, że wybrany numer jest zajęty, zaś gdy pomiędzy kolejnymi sygnałami następuje nieco dłuższa przerwa, należy oczekiwać na połączenie.

Żadnych problemów nie powinni mieć posiadacze telefonów komórkowych (zwanych tutaj „Handy”), choć przed wyjazdem lepiej sprawdzić to u swojego operatora. Austria jest bowiem jednym z najbardziej przyjaznych państw w Europie, jeśli chodzi o telefonię komórkową – wystarczy powiedzieć, że w tym liczącym osiem milionów obywateli kraju zakupiono blisko sześć milionów aparatów.

Na informację Telekom należy dzwonić pod numer tel.0800/100100. Internetową książkę telefoniczną można znaleźć pod adresem www.etb.at.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *