Podróż do Wiednia

Najszybszy, ale i najdroższy sposób dotarcia do Wiednia to przelot samolotem. Mniej kosztuje podróż pociągiem, najtaniej (nie licząc autostopu) jest pojechać autobusem lub własnym samochodem. Opisane poniżej możliwości podróżowania, przykładowe ceny biletów, obowiązujące taryfy i zniżki to jedynie propozycje, które powinny ułatwić turyście wybór środka komunikacji.

Informacje zawarte w tej części przewodnika zostały opracowane pod koniec 1997 roku i niektóre z nich mogły ulec zmianie już po oddaniu książki do druku.

Samolot + Taryfy i zniżki

Taryfa normalna jest najdroższa – bilety zachowują ważność przez rok od daty rozpoczęcia podróży; są biletami typu otwartego (open), co oznacza, że datę powrotu można zmieniać dowolnie bez dodatkowej dopłaty.

O 25-30% tańsze są bilety wycieczkowe. Ich wada to pewne ograniczenia dotyczące terminu powrotu: może on nastąpić najwcześniej w najbliższą niedzielę po przylocie. Czas pobytu określa ważność biletu (maksymalnie 3 miesiące), a rezerwację można zmieniać bez dodatkowych opłat.

Jeszcze tańsze, o około 50% w stosunku do taryfy zwykłej, są bilety specjalne typu PEX i APEX.

Kupując bilet typu PEX trzeba określić dokładne daty odlotu i przylotu, a ich zmiana wiąże się z dużymi dopłatami. Wracać można najwcześniej w pierwszą niedzielę po przylocie. W przypadku taryfy APEX do wcześniej wymienionych warunków dochodzą kolejne obostrzenia: rezerwacja nie może być dokonana później niż 7 dni przed odlotem, a bilet trzeba wykupić do 3 dni (jeżeli został zarezerwowany na 10 lub więcej dni przed odlotem) bądź w ciągu 24 godzin (gdy rezerwacja nastąpiła do 9 dni przed odlotem). W przypadku taryfy SUPERPEX linie lotnicze ustalają indywidualnie dodatkowe warunki.

Warto pamiętać o zniżkach, które przysługują podróżnym w zależności od wieku, liczby podróżujących razem osób czy od terminu lotu.

50-procentową zniżkę otrzymać może podróżująca razem rodzina, pod warunkiem, że jeden z jej członków wykupi pełnopłatny bilet. Od 25 do 40% zniżki uzyskać mogą osoby, które ukończyły 60. rok życia. 90-procentowa zniżka przysługuje niemowlętom nie zajmującym osobnego miejsca w samolocie, a dzieci w wieku 2-12 lat, w zależności od taryfy i kierunku podróży, mogą uzyskać od 33 do 50% zniżki. 25% zniżki przysługuje w Europie młodzieży od 12 do 25 lat. Osoby w wieku do 26 lat mogą skorzystać ze specjalnej taryfy młodzieżowej: roczny bilet otwarty w tej taryfie kosztuje tyle samo co bilet typu Apex, czyli o 60% taniej niż zwykły. Rezerwacja i wykupienie biletu musi jednak nastąpić nie wcześniej niż 7 dni przed odlotem, co na wielu popularnych trasach jest często niemożliwe z powodu braku miejsc. Zniżki nawet do 40% przysługują studentom posiadającym legitymację ISIC. O szczegóły można pytać w biurach Almaturu.

Pasażerowie, którzy często korzystają z usług tej samej linii lotniczej, jako stali klienci mogą być traktowani w sposób szczególny, korzystając z systemu premii i nagród. Każdy lot premiowany jest określoną liczbą punktów, a odpowiednia ich suma upoważnia do otrzymania bezpłatnego biletu. Z licznymi przywilejami wiąże się posiadanie karty stałego klienta, która uprawnia m.in. do pierwszeństwa w rezerwacji biletów oraz umożliwia korzystanie ze zniżek w hotelach współpracujących z danymi liniami lotniczymi.

Wielu przewoźników w pewnych okresach roku wprowadza oferty specjalne, które są dużo atrakcyjniejsze cenowo niż taryfy zwykle. Obowiązują one tylko na wybranych trasach i w wyznaczonym czasie (np. miesiąc, sezon lub nawet cały rok). Czasami warto zmienić datę wylotu nawet o kilka dni, aby skorzystać z oferty specjalnej i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Gdzie kupować bilety

Bilety na samolot można kupować bezpośrednio u przewoźnika lub w agencjach turystycznych zajmujących się rezerwacją i sprzedażą biletów lotniczych. Wiele linii lotniczych w ramach promocji, zwłaszcza latem, oferuje tanie połączenia pod warunkiem, że na całej trasie przelotu korzysta się tylko z ich usług.

Kupując bilet u któregoś z przewoźników poznaje się tylko jego ofertę specjalną i, choć może być ona korzystna w porównaniu z taryfą zwykłą, to nie będzie możliwe zestawienie jej z propozycjami innych linii lotniczych. Taką informację można uzyskać w agencjach współpracujących z większą liczbą przewoźników i stwarzających tym samym możliwość wyboru najtańszego wariantu przelotu. Młodzież, studenci i nauczyciele mogą uzyskać specjalne zniżki kupując bilety w biurach Almaturu.

Podróżni w szczególnej potrzebie

Kto musi odbyć przelot w szczególnych warunkach – ma złamaną nogę, jest wegetarianinem lub przestrzega zachowania specjalnej diety, podróżuje na wózku inwalidzkim, zabiera ze sobą niemowlę (pieluszki i pożywienie dla niemowląt zapewnia zawiadomiony wcześniej przewoźnik), boi się latać itp. – powinien z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o tym wybranego przewoźnika i umożliwić mu przygotowanie się.

O swojej sytuacji należy przypomnieć przy potwierdzeniu rezerwacji (minimum 72 godziny przed odlotem) i ponownie w czasie odprawy. Warto również zatelefonować do różnych agencji i popytać, jakie mają propozycje rozwiązań tych szczególnych sytuacji.

Samolotem z Polski do Wiednia

Do Wiednia polecieć można z Warszawy i Krakowa bezpośrednimi samolotami PLL LOT i austriackich linii Austrian Airlines. Samoloty obu linii odlatują z Warszawy 2-3 razy dziennie, a z Krakowa 4 razy w tygodniu. Przelot trwa 1 godz. 15 min. Podstawowe ceny biletów wynoszą średnio: bilet APEX (z określoną datą powrotu) ważny 1 miesiąc – 750 zł, bilet PEX 2-miesięczny -1450 zl, bilet roczny otwarty – 2400 zł. W różnych okresach roku, najczęściej w lecie, wprowadzane są oferty zniżkowe. W 1997 roku w ramach promocji „latający autobus” można było polecieć LOT-em do Wiednia i z powrotem za ok. 660 zł. Czeskie linie ESA oferowały tanie bilety roczne otwarte (z przesiadką w Pradze) w cenie około 1100 zl – to interesująca propozycja dla osób, które chciałyby przebywać w Wiedniu dłużej niż pozwalają na to najtańsze taryfy PEX i APEX.

Pociąg Bilety InterRail

Bilet InterRail-26 (IR-26) pozwala osobom w wieku do 26 lat na odbywanie w określonym czasie ważności dowolnej liczby przejazdów w wagonach 2 klasy po terytorium wybranych stref. Dopłaty do pociągów kwalifikowanych oraz opłaty za miejsca do leżenia pobierane są w pełnej wysokości. Na przejazd po terytorium państwa, którego przedsiębiorstwo kolejowe wydało bilet, i przy przejazdach tranzytowych między nie graniczącymi ze sobą strefami posiadaczowi biletu IR-26 przysługuje 50-procentowa ulga od taryfy międzynarodowej. Jeżeli ktoś ma bilet IR-26 na strefę D, podróż od miejsca zamieszkania do granicy Polski odbywa za darmo.

Dodatkowymi korzyściami z posiadania biletów IR-26 są zniżki przy przejazdach liniami prywatnych regionalnych kolei i towarzystw żeglugowych (a także zniżki przy zwiedzaniu Muzeum Figur Woskowych w Paryżu oraz regionalnych muzeów kolejnictwa).

Europa podzielona została na 7 stref:

Strefa A – Wielka Brytania, Irlandia Pin., Republika Irlandii Strefa B – Finlandia, Norwegia, Szwecja Strefa C – Austria, Dania, Niemcy, Szwajcaria Strefa D – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry Strefa E – Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg Strefa F – Hiszpania, Portugalia, Maroko Strefa G – Grecja, Słowenia, Turcja, Włochy oraz połączenie promowe Brindisi-Patras

Bilet na 1 strefę (od 3 do 7 krajów) ważny 15 dni kosztuje 160 ECU (tylko bilet na strefę D, obejmujący Europę Środkową i Wschodnią, kosztuje 126 ECU), bilet na 2 strefy ważny przez miesiąc -195 ECU, bilet na 3 strefy ważny przez miesiąc – 224 ECU, bilet global na wszystkie 7 stref ważny przez miesiąc – 252 ECU.

100 ECU = 380 zł (XII 97)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *