Podział administracyjny Wiednia i kody pocztowe

Podział administracyjny Wiednia i kody pocztowe

Wiedeń podzielony jest na 23 dzielnice (Bezirke). Ich numeracja zaczyna się w centrum od Innere Stadt i biegnie dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara po nieregularnej spirali. Centralną część pierwszej dzielnicy stanowi Stare Miasto, w jej granicach znajduje się także Hofburg i Ringstrasse. Druga dzielnica to Leopoldstadt, stara dzielnica żydowska. Dzielnice od trzeciej do dziewiątej tworzą Vorstadte. W 1890 roku poszerzono granice miasta, tak by można było do niego zaliczyć także przedmieścia, Vororte, do których należą dzielnice od dziesiątej do dwudziestej. Od tamtego czasu utworzono jeszcze 3 nowe dzielnice.

Adresując list wysyłany do Wiednia należy najpierw umieścić numer dzielnicy, a potem nazwę ulicy i numer budynku oraz numer mieszkania. List zaadresowany: 9, Loblichgasse 11/14, trafi do osoby mieszkającej w lokalu nr 14 w domu o nrze 11 przy ulicy Loblichgasse w dziewiątej dzielnicy. Ten sposób podawania adresu obowiązuje również w przewodniku. Czasami może się zdarzyć, że na początku adresu umieszczony jest kod pocztowy, a nie numer dzielnicy oraz litera A (Austria). Mimo to łatwo można zorientować się, o jaką dzielnicę chodzi, np.: A-1010 Wien dotyczy pierwszej dzielnicy, A-1020 drugiej itd. W adresach często stosowane są następujące skróty: str. – strasse (ulica), g. – gasse (uliczka), pl. – platz (plac).

Zwiedzanie z przewodnikiem

Firma Vienna Sightseeing Tours organizuje wycieczki autobusowe po Wiedniu i przedmieściach. Standardowa trasa (codz. 10.30, 11.45 i 15.00; 1 godz. 15 min; 220 szylingów] prowadzi wzdłuż Ringstrasse. Ulotkę zawierającą komplet informacji można otrzymać w biurze turystycznym oraz wszystkich hotelach i pensjonatach. To samo co z okien autobusu można zobaczyć wsiadając do tramwaju linii # 1 lub #2 objeżdżających Ring zgodnie ze wskazówkami zegara (#1) lub odwrotnie (#2) – wprawdzie bez komentarza przewodnika, ale taniej.

W każdą sobotę (11.30 i 13.30] i niedzielę (9.30, 11.30 i 13.30] od maja do października odbywają się przejażdżki tramwajem z lat 20. (wsiada się przy Muzeum Otto Wagnera na Karlsplatz), Wycieczka z przewodnikiem trwa godzinę. Organizuje ją Wiener Linien. Bilety w cenie 200 szylingów kupuje się na stacji metra Karlsplatz.

Latem kilka firm organizuje rejsy wycieczkowe po Dunaju i Kanale Dunajskim. Statki odpływają z przystani przy stacji metra Schwedenplatz. Do najtańszych należą rejsy Donau Schiffahrt Pyringer-Zopper. Trwają od 75 minut do ponad trzech godzin (120-170 szylingów). Uwaga: wiedeńskie budynki nadbrzeżne nie należą do najpiękniejszych w mieście.

Najatrakcyjniejsze są wycieczki po mieście z licencjonowanymi przewodnikami, którzy oprowadzają turystów po najciekawszych (i stosunkowo niewielkich] częściach miasta, łącząc ciekawy i wyczerpujący komentarz na temat historii i zabytków z dowcipnymi anegdotami. Trasa zwiedzania może być związana tematycznie np. z architekturą secesyjną lub historią Żydów w Wiedniu. Cotygodniowa wycieczka Third Man prowadzi do miejsc związanych z filmem Trzeci człowiek Carola Reeda z 1948 roku, w którym grał m.in. Orson Welles (tel.2206620). Dokładne informacje na temat tras i tematyki oprowadzania znaleźć można w ulotce Wiener Spaziergdnge dostępnej w biurze turystycznym. Oprowadzanie trwa zwykle ok. 90 min i kosztuje 110 szylingów.

Muzea i zabytki

Na zniżki mogą najczęściej liczyć studenci, młodzież poniżej 18 roku życia, osoby które skończyły 60 lat, żołnierze i nauczyciele – potrzebna jest legitymacja lub inny dowód tożsamości. W czasie świąt państwowych większość muzeów jest nieczynna lub oferuje darmowy wstęp. Do muzeów oznaczonych w poniższym zestawieniu gwiazdką można wejść za darmo w piątki do godz. 12.00.

Najatrakcyjniejszym karnetem zniżkowym jest Die Wien-Karte. Kosztuje 180 szylingów i upoważnia do darmowego korzystania ze środków komunikacji miejskiej przez 72 godziny, zniżek przy zwiedzaniu takich miejsc, jak Hofburg i Schónbrunn, oraz przy korzystaniu z wytypowanych restauracji i sklepów. Jednak naprawdę nie oszczędza się aż tak dużo: 72-godzinna Netzkarte kosztuje 130 szylingów, a pozostałe zniżki wynoszą jednorazowo nie więcej niż 20 szylingów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *