Praca w Austrii

Obywatele krajów spoza Unii Europejskiej przed wjazdem do Austrii muszą posiadać zarówno zezwolenie na pracę, jak 'i pozwolenie na pobyt, wydane przez ambasadę austriacką, których uzyskanie nie jest niestety łatwe. W przypadku starania się o pracę dorywczą na okres do sześciu miesięcy nie trzeba jednak pozwolenia na pobyt. Informacji o możliwości pracy udziela (po niemiecku) stołeczny Arbeitmarketservice fur Wien (tel.1/51525; Weih-burggasse 30, E3 A-1011 Wiedeń). Trzeba znaleźć pracodawcę, który musi wystąpić o zezwolenie. O pozwolenie na pobyt należy się starać w ambasadzie austriackiej w macierzystym kraju kandydata. Teoretycznie można otrzymać taki dokument bez wcześniej zorganizowanego zezwolenia na pracę, jest to jednak możliwe tylko pod warunkiem posiadania odpowiednich funduszy i potwierdzonego miejsca pobytu w Austrii, a być może również jakiejś formy dofinansowania ze strony austriackiej. Bez większego trudu można dostać Volunteer Work Permit – zezwolenie na pracę dla ochotników. Jego wadą jest to, iż zakłada się, że jego właściciel nie będzie zarabiał pieniędzy. Za nielegalne zatrudnianie pracowników grożą Austriakom wysokie grzywny.

W ośrodkach narciarskich często brakuje pracowników w nietypowych godzinach pracy. Najczęściej jest to usuwanie śniegu, sprzątanie pokoi gościnnych lub praca w restauracjach i sklepach ze sprzętem narciarskim. Znajomość języka jest szczególnie przydatna przy pracy w sektorze usługowym. Najlepszą szansą na znalezienie pracy jest wysłanie ofert odpowiednio wcześnie: początkiem lata na sezon zimowy i zimą na sezon letni. Wprawdzie niektórzy mają szczęście, przyjeżdżają dokładnie na początku sezonu i od razu znajdują pracę, ale warto załatwić wszystko zanim skończy się sezon i część właścicieli zamknie swoje lokale do czasu kolejnego przyjazdu turystów. Pomocą w znalezieniu pracy mogą służyć także biura informacji turystycznej, chociaż to przekracza ich zakres obowiązków.

W październiku, w okresie winobrania, poszukiwani są pracownicy w regionach winnic. Można także zarobić typowymi w Austrii występami ulicznymi, jeśli oczywiście posiada się odpowiednie umiejętności. Teatrzyki uliczne są czasem usuwane przez policję, dlatego wcześniej dobrze jest zapytać o miejscowe przepisy. Również przed rozpoczęciem handlu na pchlim targu należy dowiedzieć się o odpowiednie zezwolenie.

Warto przejrzeć wydawany w języku niemieckim i angielskim dwutygodnik „Rolling Pin International” (2,60 €). Zawiera on ogłoszenia o pracy z całego świata, ale największy rozdział poświęcony jest ofertom pracy w Austrii, które pochodzą głównie z hoteli. Zasada równouprawnienia nie wydaje się mieć tu zastosowania, bowiem wielu pracodawców szuka wyłącznie kobiet. Czasopismo to powinno być dostępne w większości krajów, ale jeżeli są trudności ze znalezieniem egzemplarza, najprościej jest skontaktować się z dyrekcją (tel.0316/811277; office@rollingpin.at), PO Box 44, E3 A-8016 Graz.

PRZEPISY CELNE

Jeśli chodzi o towary zakupione poza krajami Unii Europejskiej bez cła, osoby, które ukończyły 17 lat, mogą wwieźć na teren Austrii 200 sztuk papierosów lub 50 sztuk cygar lub 250 g tytoniu, 1 1 spirytusu oraz 2 1 wina. Cła nie płaci się także za rzeczy osobistego użytku, a także za prezenty i pamiątki o maksymalnej wartości 175 € dla pasażerów linii lotniczych i 100 € dla osób wjeżdżających do Austrii z Czech, Węgier, Słowacji lub Słowenii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *