Rathausplatz – Wiedeń

Rathausplatz – Wiedeń

Rathausplatz, otoczony czterema monumentalnymi budowlami z lat 80. ubiegłego stulecia (ratusz, teatr, parlament i uniwersytet) jest wizytówką Ringstrasse. Każdy z budynków zaprojektowano w odpowiadającym jego funkcji stylowi: dla ratusza wybrano flamandzki gotyk, kojarzony z zamożnością i niezależnością miast; dla teatru barok, przywołujący epokę pierwszego rozkwitu wiedeńskiej sceny teatralnej; dla parlamentu neoklasycyzm, w hołdzie dla miejsca narodzin demokracji, antycznych Aten; dla uniwersytetu wioski renesans, jako echo niewzruszonej podstawy świeckiej nauki.

Ratusz

Spośród wszystkich czterech najbardziej imponująco przedstawia się przypominający katedrę ratusz (Neues Rathaus), symbol XIX-wiecznej miejskiej władzy politycznej. Zaprojektowany przez niemieckiego architekta na wzór ratusza brukselskiego został przekazany do użytku w roku 1884 (można współczuć urzędnikom, którzy musieli pracować w ciemnych neogotyckich pomieszczeniach!. Środkowa wieża o wysokości przekraczającej 100 metrów zakończona jest miedzianym posągiem uzbrojonego po zęby średniowiecznego rycerza. Nazywa się go Rathausmann, a jego kopię zobaczyć można w pobliskim Rathauspark.

Spacer po siedmiu dziedzińcach ratusza nie jest zabroniony, chcąc jednak obejrzeć wnętrza sal, w których urzęduje burmistrz (Biirgermeister) i Rada Miejska (Gemeinderat), trzeba wziąć udział w 45-minuto-wej wycieczce z przewodnikiem (mówi po niemiecku). Na Arkadenhof od czasu do czasu odbywają się koncerty, a w lipcu i sierpniu, na ogromnym ekranie umieszczonym na frontowej elewacji ratusza, wyświetlane są filmy zarejestrowane podczas przedstawień operowych i koncertów muzyki klasycznej. Restauracje na firmowych stoiskach sprzedają jedzenie i piwo, ale imprezy te nie umywają się nawet do Christkindlmarkt, jarmarku, który odbywa się w Rathauspark na miesiąc przed Bożym Narodzeniem. Artyści i handlarze sprzedają wyroby rękodzieła ludowego, chętnie kupowane na prezenty świąteczne. Można również, przy odrobinie szczęścia, natknąć się na instruktażowe punkty wyrobu i wypieku prezentów oraz widowiska dla dzieci.

Burgtheater

Burgtheater znajduje się naprzeciwko ratusza. Na pierwszy rzut oka wydaje się o wiele od niego skromniejszy. To tylko pozór, ponieważ dwa ogromne skrzydła mieszczą jedynie monumentalne schody prowadzące do wspaniałych lóż. Z funkcjonalnego punktu widzenia projektu Got-tfrieda Sempera i Karla von Hasenauera nie można nazwać udanym. W niecałe dziesięć lat od otwarcia teatr trzeba było zamknąć (w 1888 r.) celem poprawienia fatalnej akustyki i wymiany siedzeń, bowiem niektóre były zamocowane w taki sposób, że uniemożliwiały obserwowanie poczynań aktorów na scenie. Widownia poważnie ucierpiała w trakcie walk w kwietniu 1945 r. Obecnie jest więc całkowicie odnowiona. Szczęśliwie ocalały schody, a przy nich okazałe zdobienia, m.in. malowidła Franza Matscha i Gustava Klimta na suficie.

W dniu otwarcia Burgtheater zwany był k.k. Hofburgtheater (ck teatr zamkowy), jak obwieszcza zachowany na fasadzie napis. Członkowie rodziny cesarskiej mieli oddzielne wejście bezpośrednio z Hofburga. Obecnie w teatrze wystawia się wyłącznie utwory dramatyczne, ale oryginalny Burgtheater przy Michaelerplatz w Innere Stadt pełnił też rolę siedziby baletu i opery. W nim odbyła się premiera Wesela Figara i Tak czynią wszystkie Mozarta, podobnie jak II Koncertu fortepianowego i I Symfonii Beethovena. To również tam cesarz Franciszek Józef po raz pierwszy ujrzał aktorkę Katharinę Schratt, która była jego kochanką przez ponad czterdzieści lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *