Rathausplatz – Wiedeń
Rathausplatz, otoczony czterema monumentalnymi budowlami z lat 80. ubiegłego stulecia (ratusz, teatr, parlament i uniwersytet) jest wizytówką Ringstrasse. Każdy z budynków zaprojektowano w odpowiadającym jego funkcji stylowi: dla ratusza wybrano flamandzki gotyk, kojarzony z zamożnością i niezależnością miast; dla teatru barok, przywołujący epokę pierwszego rozkwitu wiedeńskiej sceny teatralnej; dla parlamentu neoklasycyzm, w hołdzie dla miejsca narodzin demokracji, antycznych Aten; dla uniwersytetu wioski renesans, jako echo niewzruszonej podstawy świeckiej nauki.
Ratusz
Spośród wszystkich czterech najbardziej imponująco przedstawia się przypominający katedrę ratusz (Neues Rathaus), symbol XIX-wiecznej miejskiej władzy politycznej. Zaprojektowany przez niemieckiego architekta na wzór ratusza brukselskiego został przekazany do użytku w roku 1884 (można współczuć urzędnikom, którzy musieli pracować w ciemnych neogotyckich pomieszczeniach!. Środkowa wieża o wysokości przekraczającej 100 metrów zakończona jest miedzianym posągiem uzbrojonego po zęby średniowiecznego rycerza. Nazywa się go Rathausmann, a jego kopię zobaczyć można w pobliskim Rathauspark.
Spacer po siedmiu dziedzińcach ratusza nie jest zabroniony, chcąc jednak obejrzeć wnętrza sal, w których urzęduje burmistrz (Biirgermeister) i Rada Miejska (Gemeinderat), trzeba wziąć udział w 45-minuto-wej wycieczce z przewodnikiem (mówi po niemiecku). Na Arkadenhof od czasu do czasu odbywają się koncerty, a w lipcu i sierpniu, na ogromnym ekranie umieszczonym na frontowej elewacji ratusza, wyświetlane są filmy zarejestrowane podczas przedstawień operowych i koncertów muzyki klasycznej. Restauracje na firmowych stoiskach sprzedają jedzenie i piwo, ale imprezy te nie umywają się nawet do Christkindlmarkt, jarmarku, który odbywa się w Rathauspark na miesiąc przed Bożym Narodzeniem. Artyści i handlarze sprzedają wyroby rękodzieła ludowego, chętnie kupowane na prezenty świąteczne. Można również, przy odrobinie szczęścia, natknąć się na instruktażowe punkty wyrobu i wypieku prezentów oraz widowiska dla dzieci.
Burgtheater
Burgtheater znajduje się naprzeciwko ratusza. Na pierwszy rzut oka wydaje się o wiele od niego skromniejszy. To tylko pozór, ponieważ dwa ogromne skrzydła mieszczą jedynie monumentalne schody prowadzące do wspaniałych lóż. Z funkcjonalnego punktu widzenia projektu Got-tfrieda Sempera i Karla von Hasenauera nie można nazwać udanym. W niecałe dziesięć lat od otwarcia teatr trzeba było zamknąć (w 1888 r.) celem poprawienia fatalnej akustyki i wymiany siedzeń, bowiem niektóre były zamocowane w taki sposób, że uniemożliwiały obserwowanie poczynań aktorów na scenie. Widownia poważnie ucierpiała w trakcie walk w kwietniu 1945 r. Obecnie jest więc całkowicie odnowiona. Szczęśliwie ocalały schody, a przy nich okazałe zdobienia, m.in. malowidła Franza Matscha i Gustava Klimta na suficie.
W dniu otwarcia Burgtheater zwany był k.k. Hofburgtheater (ck teatr zamkowy), jak obwieszcza zachowany na fasadzie napis. Członkowie rodziny cesarskiej mieli oddzielne wejście bezpośrednio z Hofburga. Obecnie w teatrze wystawia się wyłącznie utwory dramatyczne, ale oryginalny Burgtheater przy Michaelerplatz w Innere Stadt pełnił też rolę siedziby baletu i opery. W nim odbyła się premiera Wesela Figara i Tak czynią wszystkie Mozarta, podobnie jak II Koncertu fortepianowego i I Symfonii Beethovena. To również tam cesarz Franciszek Józef po raz pierwszy ujrzał aktorkę Katharinę Schratt, która była jego kochanką przez ponad czterdzieści lat.