Rozrywka – Wiedeń
Wiedeń ma bogate tradycje muzyczne, a muzyka klasyczna i opera są w dużym stopniu dotowane przez państwo.
Sezon trwa od września do czerwca, a koncerty w kościołach i pałacach odbywają się przez cały rok. Najważniejszym festiwalem kulturalnym – w którym główną rolę grają opera, muzyka i teatr – jest Wiener Festwochen, który trwa od początku maja do połowy czerwca. Festiwal filmowy Viennale i Wien Modern (festiwal współczesnej muzyki poważnej) odbywają się po koniec października. Największe natężenie wydarzeń kulturalnych przypada na okres wiedeńskiego karnawału (Fasching). Znalezienie pokoju bez wcześniejszej rezerwacji, może być wtedy problemem.
Informacje o aktualnych wydarzeniach można znaleźć w darmowym magazynie Programm, dostępnym w biurach informacji turystycznej, a zawierającym programy oper i sal koncertowych, przewodnik po koncertach, kalendarz bali i szczegóły na temat odbywających się wystaw. Brukowy tygodnik Falter drukuje program koncertów muzyki klasycznej w dziale Musik-E.
Bilety
Ceny biletów w Wiedniu są bardzo różne: Opera Państwowa (Staatsoper) jest najlepszym tego przykładem (bilety kosztują od 50 do 2300 szylingów).
W przypadku niektórych wydarzeń, w szczególności Koncertu Noworocznego i występów Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego, problemem nie jest cena biletów, ale ich zdobycie. Duże instytucje państwowe oferują tanie wejściówki (Stehplatze) w dniu występu, a niektóre nie sprzedane bilety, ze zniżką, studentom, godzinę lub 30 minut przed rozpoczęciem przedstawienia.
Najtaniej kupuje się bilety w kasie odpowiedniej instytucji: Opery Państwowej, Volksoper, Burgtheater i Akademietheater, które mają wspólną kasę (Państwowe Kasy Teatralne, Bundestheaterkassen) przy Operze Państwowej. W Operze Państwowej, od strony Kartnerstrasse, znajduje się również kasa sprzedająca o połowę tańsze bilety, na przykład na musicale.
Wejściówki
Wiedeń jest drogi, ale najlepsze opery i sale koncertowe są otwarte nawet dla najbiedniejszych studentów muzyki dzięki systemowi wejściówek (Stehplatze, miejsca stojące), które mogą kosztować zaledwie 20 szylingów. Wejściówki są sprzedawane po jednej na osobę i zwykle na godzinę przed występem (na bardzo popularne koncerty wcześniej, warto sprawdzić). W zwyczaju jest wiązanie szalika na balustradzie po wejściu na widownię, aby zarezerwować miejsce.
Opera i muzyka klasyczna
Muzyczne tradycje Wiednia są imponujące: Józef Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart i Ludwig Beethoven spędzili w nim znaczną część życia, podobnie jak urodzeni tutaj Franciszek Schubert, Johannes Brahms i Anton Bruckner, których śladem podążali twórcy wielkiej „gorączki walca” rodzina Straussów i Józef Lanner. Na przełomie wieków operą wiedeńską dyrygował Gustaw Mahler, a w salach koncertowych rozbrzmiewała muzyka atonalna Arnolda Schonberga, Antona Weberna i Albana Berga.
Choć z Wiednia nie wywodzą się już światowej klasy kompozytorzy, to miasto ciągle może poszczycić się jednymi z najlepszych w Europie scen operowych w Operze Państwowej, w której występuje jedna z najświetniejszych orkiestr, Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker). Orkiestra ta, dopiero po długiej walce w 1996 roku, dopuściła w swoje szeregi kobiety. Jej Koncert Noworoczny w sali Towarzystwa Muzycznego jest transmitowany na cały świat; aby dostać bilety należy skontaktować się z kasami już 2 stycznia poprzedzającego roku. Jeśli nie uda się dostać biletu, nie trzeba tracić nadziei, koncert jest nie tylko transmitowany na żywo w austriackiej telewizji, ale również na ogromnym ekranie przed ratuszem o 12.00 i o 17.00. W lipcu i sierpniu, kiedy państwowe teatry są zamknięte, zarejestrowane wcześniej opery i koncerty można każdego wieczoru obejrzeć na tym ekranie za darmo.
Najsłynniejszą muzyczną instytucją miasta jest Wiedeński Chór Chłopięcy (Wiener Sangerknaben), który śpiewa podczas mszy w kaplicy zamkowej Hofburga, w każdą niedzielę od połowy września do czerwca o 9.15. Bilety (60-280 szylingów) są sprzedawane z wielotygodniowym wyprzedzeniem w piątki między 16.00 a 18.00 (trzeba przyjść przynajmniej pół godziny przed otwarciem kas). Można zarezerwować bilety pisząc do kaplicy pod adres Hofburgkapelle, Hofburg, A-1010 Wien, Austria, zaznaczając, na którą niedzielną mszę ma być rezerwacja. Odesłany kwitek należy przedstawić w kasie po przyjeździe do Wiednia. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z wejściówek na miejsca stojące, które są darmowe i można je dostać przed mszą; aby zapewnić sobie wejściówkę trzeba przyjść o 8.30.
Teatry
Jeśli ktoś nie mówi po niemiecku, to w teatrze będzie siedział jak na tureckim kazaniu. Władający jako tako angielskim mogą udać się do anglojęzycznego International Theatre (9, Porzellangasse; tramwaj #D) lub Vienna’s English Theatre (8, Josefsgasse 12, metro Lerchenfelderstrasse). Tym, którym języki obce są naprawdę obce, pozostaje kilka teatrów specjalizujących się w musicalach (jeśli oczywiście lubią piosenki).
Fasching
Wiedeński karnawał, Fasching, trwa od pierwszych balów (11 listopada), przez kolejne soboty i niedziele, aż do Środy Popielcowej następnego roku. Tradycyjnie najsłynniejszym balem jest Bal Cesarski (Kaiserball) w Hofburgu, któremu w przeszłości przewodzi! sam cesarz. O pierwsze miejsce w hierarchii walczy obecnie Bal w Operze (Opernball), który odbywa się w czwartek przed Środą Popielcową w Operze Państwowej. Pozostałe około trzysta balów wydają w najlepszych wiedeńskich hotelach i pałacach przeróżne stowarzyszenia (np. Bal Aptekarzy, Drogistenball). Słowo Gschnas oznacza bal maskowy. Informacje na temat Faschingu można znaleźć w Wiener Ballkalender (wiedeńskim kalendarzu balów) dostępnym w biurach informacji turystycznej w miesiącach, w których trwa Fasching i poprzedzających go. Osoby, które martwią się o swoje umiejętności taneczne, mogą skorzystać z któregoś z kursów odbywających się w sezonie; szczegóły w biurach informacji turystycznej.