Samochód i motocykl w Austrii

Samochód i motocykl w Austrii

Jazda po austriackich drogach sprawia ogromną przyjemność. Są one dobrze utrzymane, świetnie oznakowane i ogólnie niezbyt zatłoczone. W porównaniu z pociągiem lub autobusem, własny środek transportu daje więcej swobody (np. możliwość zatrzymania się w celu podziwiania alpejskich widoków). Jego wadą jest fakt, że izoluje on od kontaktu z mieszkańcami i innymi turystami. Poruszanie się samochodem jest często niewygodne w centrum miasta. Lepiej wtedy zaparkować samochód i skorzystać z komunikacji publicznej.

Autostrady (Autobahnen) na krajowych mapach są oznaczone literą „A” lub europejskim numerem „E” (w przewodniku podano obydwie numeracje). Aby je użytkować, należy uiścić odpowiednią opłatę (zob. dalej). Są one zwykle dublowane przez drogi szybkiego ruchu (Schnellstrassen lub Bundesstrassen). Drogi główne biegną zawsze na tyle prosto, na ile pozwala ukształtowanie terenu, czasem prowadzą przez tunele. W górach warto wybrać drogi podrzędne, które wiją się ponad przełęczami. Przejazd nimi zabiera być może trochę więcej czasu i wymaga nadłożenia drogi, ale w czasie jazdy można podziwiać piękne widoki. Niektóre mniej ważne drogi wiodące przez przełęcze są nieprzejezdne od listopada do maja. Zimą zawsze przydają się łańcuchy na koła (na niektórych odcinkach są wręcz konieczne).

Przepisy drogowe

Minimalny wiek uprawniający do prowadzenia samochodu wynosi 18 lat (dotyczy to i Austriaków, i obcokrajowców). Podobnie jak i w pozostałych krajach kontynentu, Austriacy jeżdżą prawą stroną drogi. Maksymalna prędkość na terenie zabudowanym wynosi 50 km/godz., 130 km/godz. na autostradzie i 100 km/godz. na pozostałych drogach. Samochody z przyczepą lub ciężarówki mają ograniczoną prędkość na autostradzie do 100 km/godz., a na niektórych bardziej krętych alpejskich drogach mogą mieć zakaz ruchu. Obowiązuje nakaz zapinania pasów, jeżeli są zamontowane w samochodzie, a dzieci do lat 12 (lub o wzroście poniżej 150 cm) powinny mieć specjalne krzesełko lub zabezpieczenie.

Motocykliści i ich pasażerowie mają obowiązek zakładania kasków i w ciągu dnia muszą jeździć z włączonymi światłami. Powinni także posiadać apteczkę pierwszej pomocy, chociaż, jak wynika z doświadczenia, policja nie zawraca sobie głowy egzekwowaniem tego przepisu. Apteczkę muszą obowiązkowo posiadać kierowcy samochodów, podobnie jak trójkąt ostrzegawczy.

Austriacka policja jest uprawniona do nakładania mandatów za różne wykroczenia drogowe. Mandat można zapłacić na miejscu (należy poprosić o pokwitowanie) lub do dwóch tygodni. Jazda pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5‰ zawartości alkoholu we krwi) kończy się ukaraniem wysokim mandatem płatnym na miejscu i pozbawieniem prawa jazdy.

Na nieoznaczonych skrzyżowaniach obowiązuje pierwszeństwo przejazdu dla samochodów nadjeżdżających z prawej strony. Na drogach górskich pierwszeństwo mają autobusy, natomiast przy spotkaniu z innym samochodem pierwszeństwo ma ten pojazd, który ma większe trudności z zatrzymaniem się (na ogół zjeżdżający w dół). Po stromiznach należy zjeżdżać na niskim biegu, najlepiej na tym samym, na którym by się wjeżdżało.

Znaki drogowe podlegają ogólnym zasadom międzynarodowym. Przekreślona na krzyż biała opona na niebieskim okrągłym tle oznacza nakaz założenia łańcuchów. Umleitung to po niemiecku objazd, chociaż w Austrii można spotkać się też z terminem Ausweiche. Napis Maut na mapach lub znakach sygnalizuje rogatkę przed drogą płatną.

Bardzo popularnym środkiem komunikacji w austriackich miastach są tramwaje, należy więc zachować ostrożność podczas jazdy samochodem. Tramwaj ma zawsze pierwszeństwo i zwykle nie ustępuje miejsca, nawet najbardziej zapalczywym kierowcom. Obowiązkowo trzeba się zatrzymać za tramwajem stojącym na przystanku. Należy być również przygotowanym na to, że nawet w przypadku zielonego światła dla samochodów przed skrętem w prawo lub w lewo trzeba będzie ustąpić pierwszeństwa pieszym.

Opłaty drogowe

Od dłuższego czasu obowiązuje ogólna opłata za korzystanie z głównych dróg krajowych, ale trzymając się dróg drugorzędnych, nie trzeba jej uiszczać. Opłata za ważną przez rok kalendarzowy winietkę, umieszczaną w widocznym miejscu, wynosi 72,60 € dla samochodów (poniżej 3,5 tony) i 29,10 € dla motocykli. Na szczęście, w przeciwieństwie do sąsiedniej Szwajcarii, w Austrii można wnosić opłaty krótkoterminowe. Winietka 10-dniowa kosztuje 7,60/4,40 € dla samochodów/motocykli, a miesięczna odpowiednio 21,80/10,90 €. Obie zyskują ważność w dniu ich wydania i można je kupować za pośrednictwem związków motorowych, w punktach granicznych, a w samej Austrii również na stacjach benzynowych i sklepach tytoniowych.

Dodatkową opłatę trzeba uiścić za korzystanie z niektórych dróg górskich i tuneli. Przewodnik ten informuje we właściwych miejscach o płatnych drogach i alpejskich zniżkach, ale nie jest to lista kompletna. Szczegółowych informacji należy szukać w lokalnych biurach informacji turystycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *