Samochód i motocykl w Austrii

Parkowanie w mieście W centrum większości miast obowiązują tzw. strefy krótkiego parkowania (Kurzparkzonen), co oznacza, że czas parkowania w określonych porach dnia jest ograniczony do maksimum półtorej lub trzech godzin (w zależności od miejsca). Strefy te są zwane strefami niebieskimi (Blaue Zonen), od koloru ich oznakowania. Parkschein, czyli dowód opłaty za parking, kupuje się w trafikach lub specjalnych automatach i pozostawia za przednią szybą. Czasami parkowanie w tej strefie jest bezpłatne, ale wtedy należy wykupić w trafice lub na posterunku policji tarczę zegara, na której zaznacza się godzinę zaparkowania. Bezpłatne jest również parkowanie poza określonymi dla danej strefy godzinami.

Na niektórych ulicach obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się i parkowania (niebieski okrągły znak z czerwoną obwódką, przekreślony na czerwono) lub dozwolone jest tylko do 10 minut (niebieski okrągły znak z czerwoną obwódką i jedną poprzeczną czerwoną linią – tzw. obszar Hal-ten). Tabliczki pod tymi znakami mogą podawać wyjątki lub specjalne warunki (np. znak Halten może być ustawiony również dla oznaczenia Kurzparkzone, gdzie można parkować 1 godz. 30 min lub 3 godz.). Motocykli nie wolno parkować na chodnikach.

Mandat za brak kwitka parkingowego kosztuje 21,90 €, pod warunkiem uiszczenia opłaty w ciągu dwóch tygodni. Nie należy zakładać, że wypisanego na krótko przed opuszczeniem kraju mandatu można nie zapłacić i że nie będzie on wyegzekwowany. Austria podpisała z wieloma krajami dwustronne umowy o ściąganiu takich należności. Nie warto też ryzykować od-holowania swojego pojazdu, bowiem kosztuje to drogo (co najmniej 73 €) i pociąga za sobą wiele kłopotów związanych z jego odzyskaniem.

Związki motorowe

Główny związek motorowy Austrii – Ósterreichischer Automobil, Motorrad und Touring Club (ÓAMTC; tel.01/711990; www.oeamtc.at) – mieści się przy Schuber tring 1-3, 0 A-1010 Wiedeń. Całodobowa pomoc drogowa na terytorium Austrii dyżuruje pod numerem ol 20. ÓAMTC współpracuje ze związkami motorowymi na całym świecie i członkowie tych klubów nie muszą płacić za udzieloną pomoc (informacji należy zasięgnąć w rodzimym związku motorowym, najlepiej przed wyjazdem). Jeżeli nie jest się członkiem współpracującego klubu, wezwanie do awarii kosztuje 87,25 € w ciągu dnia i 98,15 € od 22.00 do 6.00. ÓAMTC pełni również rolę biura podróży.

Aby uzyskać bezpłatną pomoc (w zasadzie tylko holowanie do najbliższego warsztatu), należy zapłacić składkę w Stowarzyszeniu Zmotoryzowanych Autoklub PZMot w wysokości 144 zł. Otrzymuje się wtedy Kartę Członkowską i Międzynarodową Książeczkę Pomocy upoważniającą do pomocy na terenie całej Europy. Karta ważna jest przez rok od daty zakupu.

Wypożyczalnie samochodów

Poszukiwania najlepszej oferty najlepiej rozpocząć jeszcze przed wyjazdem. Holiday Autos ma najniższe stawki i przedstawicielstwa w ponad 20 krajach; warto to sprawdzić na stronie www.holiday-autos.com.

Szukając najlepszej oferty, trzeba się po prostu dobrze rozejrzeć, gdyż czasami nawet ta sama firma może oferować dwie lub więcej różnych stawek – Lokal Tarif, City Tarif, Hotel Tarif itp. Niektóre z nich nie określają limitu kilometrów, inne pobierają dodatkowe opłaty za każdy przejechany kilometr. Opłaty w weekend (od piątkowego południa do godz. 9.00 w poniedziałek) są niższe. Generalnie jednak ceny w miejscowych oddziałach międzynarodowych agencji nie należą do najniższych – za jeden dzień wynajmu samochodu z najniższej kategorii cenowej trzeba zapłacić w granicach 50-60 € (nieograniczona liczba kilometrów), choć od czasu do czasu zdarzają się oferty specjalne. Stawki weekendowe oscylują w granicach 30-40 € za dzień.

W Austrii mają swoje przedstawicielstwa wszystkie międzynarodowe agencje wynajmu samochodów. Wcześniejsze rezerwacje można zazwyczaj uczynić za pośrednictwem Internetu, możliwy jest również kontakt telefoniczny z oddziałem w Austrii:

Avis tel.0800/08008757 (linia bezpłatna);www.avis.com
Budget tel.07242/7777412; www.budget.com
Europcar tel.01/740504000; www.europcar.com
Hertz tel.01/79532; www.hertz.com

Wszystkie wymienione firmy mają swoje oddziały w głównych miastach, a nawet na lotniskach (chociaż ceny są tam wyższe o 12%). Agencja krajowa, znana w Austrii pod nazwą ARAC (tel.01/8661633; www.arac.at), ma oddziały w Wiedniu i innych większych miastach i każe sobie płacić od 24 € za dzień (w cenę wliczono 100 km jazdy). Inna austriacka firma, której ofertę warto sprawdzić, to Sixt (Wiedner Gurtella; Wiedeń; tel.01/5036616; www.sixt.de), powiązana z agencją Eurodollar. Miejscowe firmy są często tańsze niż międzynarodowe (o szczegóły należy pytać w biurze informacji turystycznej).

Opłaty za wypożyczenie samochodu obejmują niewielką dzienną kwotę na pokrycie opłat drogowych. Do stawek doliczanych jest 20% podatku VAT (znanego w Austrii pod akronimem MWST).

Minimalny wiek uprawniający do wypożyczenia samochodu wynosi 19 lat (25 przy lepszych modelach). Wypożyczający musi legitymować się prawem jazdy wydanym co najmniej rok wcześniej. Przed wypożyczeniem auta trzeba spytać o wszystkie warunki (na przykład niektóre firmy nie zezwalają na wyjazd samochodem poza granice Austrii lub Unii Europejskiej, ewentualnie pobierają za to dodatkową opłatę).

Porównując oferty różnych agencji należy wziąć pod uwagę nie tylko stawki podstawowe, ale również wszystkie opłaty dodatkowe, których wysokość może być bardzo różna. Na przykład Avis żąda 26,20 € dziennie za drugiego kierowcę i tyle samo za kierowców, którzy nie ukończyli 25 roku życia. Hertz w obu przypadkach pobiera tylko 4,40 €. Z drugiej strony dzienna opłata drogowa wynosi w Hertzu 2,45 €, a w Avisie tylko 0,65 €.

Wszystkie firmy oferują za dodatkową opłatą przejęcie roszczeń w przypadku szkody (Avis żąda za to 21,40 € za dzień). Jeśli pasażerowie są ubezpieczeni na czas podróży, dodatkowe ubezpieczenie osobowe nie jest konieczne (koszt około 6,50 € za dzień).

W okresie letnim Europcar wypożycza również motocykle.

Paliwo

W Austrii nie sprzedaje się już benzyny ołowiowej, ale Super Plus zawiera specjalne dodatki, które pozwalają stosować to paliwo w silnikach wymagających benzyny ołowiowej. Cena jednego litra Super Plus wynosi około 1,05 €, a 1 € trzeba zapłacić za litr paliwa bezołowiowego. Olej napędowy kosztuje 0,90 €. W zależności od tego, z którego kraju wjeżdża się do Austrii, warto wjechać z pełnym lub pustym bakiem. W Austrii benzyna jest porównywalna cenowo z Niemcami i Włochami, droższa natomiast niż w Czechach, Słowacji, na Węgrzech czy w Szwajcarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *