Samolotem do Austrii

Samolotem do Austrii

Główny port lotniczy Austrii znajduje się w Wiedniu (Flughafen Wien Schwechat). Obsługuje ponad 12 min pasażerów rocznie. Jest tu wszystko, czego należy oczekiwać po głównym porcie lotniczym, a więc informacja turystyczna, kantory wymiany walut (uwaga! wysokie prowizje) oraz wypożyczalnia samochodów. Dojazd z lotniska do centrum został opisany w rozdziale Wiedeń w części Komunikacja.

Inne międzynarodowe lotniska są w Linzu, Grazu, Salzburgu, Innsbrucku i Klagenfurcie. Oferują one połączenia rejsowe i czarterowe do wielu miast Europy oraz loty tranzytowe do i z Wiednia dla pasażerów wybierających się na inny kontynent.

Austriackim towarzystwem lotniczym o najszerszej ofercie lotów do Wiednia jest państwowe Austrian Airlines (www.aua.com), organizujące codziennie kilka przelotów z/do największych europejskich centrów komunikacyjnych, takich jak Amsterdam, Berlin, Frankfurt, Paryż, Londyn czy Zurych, oraz wielu innych miast spoza Europy. Podlegające mu Tyrolean Airways (www.tyrolean.at) zajmuje się organizacją lotów krajowych, a czasem również międzynarodowych. Kolejne towarzystwo lotnicze to Lauda Air (www.laudaair.com). Początkowo zostało ono utworzone jako konkurencja dla Austrian Airlines, obecnie jest z nim połączone i oba przedsiębiorstwa często współpracują przy organizacji lotów.

Z i do Polski Bezpośrednio do Wiednia kursują z Warszawy (pięć-sześć razy dziennie i Krakowa (jeden raz dziennie) samoloty PLL LOT i Austrian Airlines. Przelot trwa 1 godz. 15 min. Ceny lotów z Warszawy i Krakowa nie różnią się i wynoszą: bilet miesięczny – 310 $, bilet roczny – 729 $ (PLL LOT – cena podstawowa, bez zniżek), Austiran Airlines przy połączeniach z Warszawy utrzymuje te same ceny, ale połączenia z Krakowa są tańsze, odpowiednio: 245 $ i 579 $.

Taryfy i zniżki Chcąc wybrać najlepszą ofertę, trzeba się zapoznać ze wszystkimi, najlepiej za pomocą bardzo przydatnego do tych celów Internetu.

Studenci pobierający nauki w trybie dziennym oraz młodzież, która nie ukończyła 26 roku życia (lub 30, w zależności od linii/kraju) mogą liczyć na bardziej okazyjne ceny niż te, oferowane innym podróżnym. Muszą jednak okazać dokument potwierdzający datę urodzenia oraz ważną legitymację ISIC.

Kupując bilet bezpośrednio w biurze linii lotniczych, nie można liczyć na jakieś znaczące zniżki. Wybrane biura podróży i specjalistyczne agencje często oferują bilety na lepszych warunkach i za cenę niższą od oficjalnej.

Wyjątkiem jest rezerwacja biletów za pośrednictwem Internetu. Wiele linii lotniczych, zarówno tych pełnostandardowych, jak i typu „bez dodatków”, oferuje miłośnikom Sieci naprawdę bardzo okazyjne ceny.

Internet jest bardzo przydatny również dla tych, którzy chcą się tylko zorientować w cenach biletów. Wiele biur podróży i towarzystw lotniczych posiada bowiem swoje własne strony w Sieci. Coraz więcej jest funkcjonujących wyłącznie w Internecie pośredników, z którymi można się łączyć w trybie on-line, takich jak choćby www.travelocity.co.uk i www.deckchair.com. Sprzedaż biletów tą drogą jest najbardziej opłacalna, gdy kupuje się bilet w jedną lub obie strony na ściśle wyznaczony dzień. Superszybkie łącza sieciowe nie zastąpią jednak agenta podróży, który wie wszystko na temat najbardziej okazyjnych ofert, poda trasy przelotów z jak najmniejszą liczbą międzylądowań i zaoferuje całe mnóstwo porad, począwszy od tego, która linia podaje najsmaczniejsze dania wegetariańskie, a skończywszy na tym, jakie ubezpieczenie podróżne jest najlepsze dla danego rodzaju biletu.

Podróżni o szczególnych wymaganiach

Wszyscy przewoźnicy organizują przelot dla podróżnych o szczególnych potrzebach (np. dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim czy będącej na diecie jarskiej), pod warunkiem jednak, że zostaną o tym fakcie powiadomieni odpowiednio wcześniej. Dzieci do lat dwóch podróżują za 10% opłaty standardowej (na niektórych liniach za darmo), o ile nie zajmują osobnego miejsca. Nie mogą one jednak przewozić standardowej ilości bagażu. Specjalne leżaczki, pieluszki i pożywienie dla niemowląt zapewnia zawiadomiony wcześniej przewoźnik. Dzieci w wieku 2-12 lat mają prawo do własnego miejsca w samolocie, zwykle za cenę od połowy do dwóch trzecich pełnego biletu. Mogą też zabrać własny bagaż.

Opłata lotniskowa Pasażerowie odlatujący z Austrii nie płacą dodatkowo tzw. opłaty lotniskowej, ponieważ wszystkie obowiązujące w tym kraju podatki, w tym dwa pobierane przez austriacki rząd (16 €), zostały już wkalkulowane w cenę biletu lotniczego. W koszcie biletu uwzględnia się również zazwyczaj opłatę lotniskową oraz tak zwaną opłatę za obsługę pasażerów, nakładaną przez kraj/lotnisko, z którego się wylatuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *