Słowniczek terminów lotniczych

Słowniczek terminów lotniczych

Bilety kurierskie

Rozmaite przedsiębiorstwa często muszą wysyłać pilne dokumenty w bezpieczny i szybki sposób, dlatego firmy kurierskie poszukują czasem osób, które chętnie towarzyszą przesyłce w jej odprawie celnej. W zamian oferują bilet lotniczy po niewiarygodnie niskiej cenie. Faktycznie więc przedsiębiorstwo wysyła paczkę jako bagaż kuriera za aktualną opłatą bagażową. Jest to działanie zgodne z prawem, ale ma dwie wady: kurierski bilet powrotny jest ważny tylko przez miesiąc, trzeba też ograniczyć ilość własnego bagażu. Może się nawet okazać, że ze sobą można zabrać tylko bagaż podręczny.

Bilety pełnopłatne

Towarzystwa lotnicze oferują tradycyjnie przeloty w pierwszej klasie (oznaczanej literą F), w klasie biznesowej (J) i turystycznej (Y). Obecnie istnieje tak dużo cen promocyjnych i zniżkowych na klasę turystyczną, że niewielu pasażerów płaci pełną cenę biletu.

Bucket Shop

Samodzielne biuro turystyczne, specjalizujące się w zniżkowych biletach lotniczych.

Bilety wyjazdowe

Przy wjeździe do wielu krajów wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub do kraju trzeciego, czyli jednym słowem biletu, na podstawie którego można opuścić dany kraj. Nie mając określonych planów co do trasy dalszej podróży, najlepiej jest wykupić najtańszy bilet do sąsiedniego państwa lub bilet oferowany przez solidnego przewoźnika (można go zwrócić).

Bilety zagubione

Zazwyczaj towarzystwa lotnicze traktują swoje bilety jak czeki podróżne i na utracony bilet wystawiają duplikat. Jednak z formalnego punktu widzenia przewoźnik ma prawo potraktować bilet tak jak gotówkę, która zgubiona po prostu przepada. Biletu trzeba więc pilnować.

Biura podróży

Są różne biura podróży i należy się upewnić, że to, z którego usług korzystamy, sprosta naszym oczekiwaniom. Niektóre zajmują się tylko organizacją wycieczek, inne oferują pełny zakres usług, od wycieczek i biletów po wypożyczanie samochodów i rezerwację noclegów. Szukając jedynie tanich przelotów, warto się zgłosić do bucket shop.

Ceny promocyjne

Są to oficjalne bilety zniżkowe rozprowadzane przez biura podróży i bezpośrednio przez towarzystwa lotnicze.

ITX (ang. independent indusive tour excursion)

Zniżkowy bilet często dostępny na popularnych trasach wakacyjnych. Teoretycznie uprawnia on także do tańszego noclegu w hotelu, ale wiele biur sprzedaje ITX wyłącznie jako bilet lotniczy, dodając fałszywe kwity hotelowe na wypadek kłopotów na lotnisku (mało zresztą prawdopodobnych).

Kary

Za rezygnację z biletu zniżkowego lub jego zmianę często płaci się wysokie kary, od czego można się czasem ubezpieczyć (np. choroba lub awaria samochodu). Niektóre towarzystwa lotnicze stosują kary również przy biletach zwykłych, zwłaszcza wobec pasażerów, którzy nie powiadamiają o rezygnacji z lotu (zob. No-Shows).

Limit bagażu

Podany jest na bilecie – zwykle jest to jedna sztuka bagażu o wadze do 20 kg plus jedna sztuka bagażu podręcznego (zabieranego na pokład samolotu).

Lista rezerwowa

Niepotwierdzona rezerwacja lotu (zob. Potwierdzenie).

MCO (ang. miscellaneous charge order)

Kwit przypominający z wyglądu bilet lotniczy, ale nie zawierający danych ani o kierunku, ani dacie podróży. Można go wymienić na zwykły bilet w dowolnym towarzystwie lotniczym zrzeszonym w IATA (Międzynarodowe Towarzystwo Biur Podróży). Jest wygodniejszą wersją biletu wyjazdowego w krajach, które takiego biletu wymagają.

No-Shows

Określenie dotyczy pasażerów, którzy nie zgłosili się do odprawy. Spóźnialscy posiadający bilety pelnoptatne mogą czasem skorzystać z późniejszego lotu. Pozostali płącą kary (zob. Kary).

Odprawa pasażerów

Towarzystwa lotnicze proszą pasażerów o stawienie się do odprawy na lotnisku odpowiednio wcześniej (na trasach międzynarodowych jest to zazwyczaj 1-2 godz.). Tych, którzy tego nie uczynią, może spotkać niemiła niespodzianka, szczególnie jeśli na ich rejs sprzedane zostaną podwójne bilety (rezerwacja może być anulowana, a miejsce oddane innej osobie).

Odstępowanie biletów

Biletów lotniczych nie wolno odstępować. Podróżni próbują czasem odsprzedać za połowę ceny niewykorzystany bilet na lot powrotny, ale obsługa linii lotniczych ma prawo sprawdzić tożsamość osoby, która posiada dany bilet. Jest to mato prawdopodobne na trasach krajowych, ale na międzynarodowych bilet rzeczywiście można porównać z paszportem.

Ograniczenia

Często bilety zniżkowe są związane z różnego rodzaju warunkami – najczęstszym jest konieczność zapłacenia za bilet z góry i groźba kary za zmianę biletu. Inne dotyczą minimalnego i maksymalnego okresu między rejsami (np. minimum 14 dni, maksimum 1 rok).

Open Jaw

Bilet powrotny pozwalający na powrót z innego miejsca niż to, do którego się przyleciało. Posiadając taki bilet, nie trzeba dwa razy pokonywać tej samej trasy.

Pasażerowie nadliczbowi

Posiadanie potwierdzonej rezerwacji nie oznacza jeszcze, że będzie dla nas wolne miejsce w samolocie (zob. Podwójne bilety).

Podwójne bilety

Towarzystwa lotnicze nie znoszą tzw. pustych przelotów, a ponieważ przy każdym rejsie zdarza się, że kilku pasażerów w ostatniej chwili rezygnuje z lotu (zob. No-Shows), przyjmują zatem więcej rezerwacji niż jest miejsc w samolocie. Zwykle bilans wychodzi na zero, ale czasem zdarza się, że na jedno miejsce przypada dwóch pasażerów. Jest rzeczą oczywistą, że cierpi na tym ten, kto później stawi się do odprawy.

Point-to-point

Bilet zniżkowy dostępny na niektórych trasach w zamian za zrzeczenie się przez podróżnego prawa do przerwy w podróży.

Potwierdzenie

Fakt posiadania biletu z wpisaną datą i godziną lotu wcale nie oznacza, że ma się miejsce w samolocie. Pośrednik sprzedający bilet musi sprawdzić u przewoźnika status pasażera, czyli potwierdzić rezerwację. Do tego czasu jest się jedynie na liście rezerwowej.

Powtórne potwierdzenie

Na co najmniej 72 godziny przed odlotem („tam” lub „z powrotem”) należy się skontaktować z towarzystwem lotniczym w celu powtórnego potwierdzenia rezerwacji. Jeżeli się tego nie zrobi, dane towarzystwo może dokonać skreślenia z listy pasażerów, co powoduje utratę miejsca. Należy sprawdzić, czy wybrane linie lotnicze wymagają powtórnego potwierdzenia.

Round-the-World (RTW)

Na podstawie tego biletu w określonym przedziale czasu można podróżować dowolnymi trasami dookoła kuli ziemskiej. Jest tylko jeden warunek: nie wolno wracać tą samą trasą. Przed wyjazdem określa się ilość dozwolonych przerw w podróży lub całkowitą ilość pojedynczych lotów. Zazwyczaj wychodzi to trochę drożej niż zwykłe bilety powrotne.

Sezon

Ceny niektórych oficjalnych biletów zniżkowych zmieniają się w zależności od pory roku. W sezonie, kiedy panuje największy ruch, zarówno oficjalne, jak i nieoficjalne bilety zniżkowe są droższe lub po prostu nie ma ich w ofercie. Zasadniczo cena biletu zależy od terminu wylotu -wylatując w trakcie sezonu i powracając poza nim, płaci się jak za bilet w sezonie.

Stand-by Bilet zniżkowy sprzedawany tuż przed odlotem, w miarę wolnych miejsc. Dostępny jest zwykle na liniach krajowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *