Sporty lotnicze, wodne, widowiskowe

Sporty lotnicze

Góry są wręcz stworzone do uprawiania bardzo popularnych sportów -szybowania na spadochronach i lotniarstwa. Szczególnie powszechna jest ta pierwsza dyscyplina, wymagająca lżejszego ekwipunku. W wielu kurortach znajdują się placówki, w których można wypożyczyć sprzęt, odbyć kilka lekcji latania lub po prostu wziąć udział we wspólnej podniebnej wycieczce. Można też polecieć balonem, ale koszty tej przyjemności są wysokie.

Sporty wodne

Równie dobre warunki do uprawiania różnego rodzaju sportów oferują austriackie jeziora. Na większości z nich można się oddawać narciarstwu wodnemu, żeglarstwu i windsurfingowi. Istnieje również możliwość pobierania lekcji. Austriacka Federacja Żeglarska (Ósterreichischer Segel-Verband, tel.01/ 6624462, fax 6621558) mieści się przy Zetschegasse 21, E3 A-1230 Wiedeń. Do najlepszych regionów uprawiania sportów wodnych należą Karyntia i Salzkammergut. Chociaż w wielu miejscach można pływać za darmo, to jednak na wiele plaż nad jeziorami obowiązuje bilet wstępu (ok. 1,5-5 € za dzień). Wędkarze powinni się skontaktować z miejscowym biurem informacji turystycznej w celu uzyskania specjalnego zezwolenia na poławianie ryb w rzekach i jeziorach. Spływ tratwą to jeszcze jedna możliwość spędzenia czasu nad wodą. Prawie wszędzie można też wypożyczyć kajaki, rowery wodne (Tretboote), łodzie wiosłowe (Ruderboote) i motorowe (Motorboote lub Elektroboote).

Sporty widowiskowe

Piłka nożna jest najchętniej oglądaną dyscypliną sportową. Najlepsze austriackie kluby sportowe mają siedziby w Wiedniu, Salzburgu i Grazu, chociaż w pełni zawodowe i półzawodowe kluby walczą w regionalnych ligach na terenie całego kraju. Chuligaństwo raczej nie stanowi w Austrii problemu, a bilety można zwykle kupić na stadionie jeszcze w dniu meczu. W Wiedniu, St Pólten i Kitzbuhel rozgrywa się spotkania tenisowe ATP.

Zimą największe tłumy przyciąga oczywiście narciarstwo. W górach rokrocznie organizowane są mistrzostwa świata w biegach narciarskich, goszczące w Kitzbuhel, St Anton i Schladming.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *