Statki i taksówki

Drogą wodną

Na austriackim odcinku Dunaju swoje usługi oferuje kilka przedsiębiorstw. Szybkie hydroplany kursują na wschód do Bratysławy i Budapesztu. Podróż do Bratysławy kosztuje 17,45/26,90 € w jedną/obie strony (1 godz. 30 min; poł. IV-X raz dziennie śr.-nd.). Bilet w jedną stronę do Budapesztu kosztuje 60,65 €, a w obie 83,60 € (w obie strony co najmniej 5 godz. 30 min; IV-VII i IX-X raz dziennie, VII-IX dwa razy dziennie). W Wiedniu rezerwacji dokonuje się w Mahart Tours (tel.01/ 7292161) lub G Glaser (tel.01/08201; g.glaser@xpoint.at, www. user.xpoint.at/g.glaser/shipping.htm), oba pod adresem 02, Handelskai 265, lub w DDSG Blue Danube (01 Friedrichstrasse 7, tel.01/588800, fax 58880440, info@ddsg-blue-danube.at, www.ddsg-blue-danube.at). Wodoloty są droższe niż pociągi czy autobusy, ale jeżeli kogoś stać na taki wydatek, to na pewno rejs będzie miłym urozmaiceniem podróży.

Do zachodniej części Wiednia kursują Dunajem rozmaite parowce. Na terenie Dolnej Austrii rejsy organizuje kilka przedsiębiorstw. Statki pływają też pomiędzy Linzem a Passawą, na granicy niemieckiej.

Statki

Rejsy po Dunaju to raczej wolne i jednocześnie drogie wycieczki krajobrazowe, a nie sposób na podróżowanie. Niemniej jednak ci, którzy lubią napawać się pięknymi widokami z poziomu pokładu, będą w pełni zadowoleni (więcej informacji Dolna Austria: Dolina Dunaju i Górna Austria: Linz). Rejsy organizowane są również na każdym większym jeziorze w całym kraju. Na niektórych (Jezioro Bodeńskie, Wórther) można wykupić specjalne bilety jednodniowe po bardzo okazyjnych cenach.

Komunikacja lokalna

Sieć autobusowa w miastach jest dobrze rozwinięta i dociera prawie wszędzie. W wielu dużych ośrodkach jest uzupełniana dodatkowo przez wygodne i przyjazne dla środowiska tramwaje. W Wiedniu można ponadto poruszać się metrem (najszybciej), co ma jednak ten minus, że nie można podziwiać zabytków. W większości miast istnieje ujednolicony system komunikacji publicznej, co oznacza, że z tym samym jednodniowym lub 24-godzinnym biletem można poruszać się zarówno autobusami, jak i tramwajami (od 2 € w Bregencji do 4,40 € w Wiedniu). Karnety tygodniowe lub trzydniowe oraz bilety wieloprzejazdowe są w rezultacie dużo tańsze niż bilet na jeden przejazd. Bilety nie są przypisane do właściciela, niewykorzystane można więc odsprzedać (lub podarować!) innemu turyście.

Wszystkie bilety kupuje się w trafikach, automatach, a czasem nawet w biurach turystycznych. Zazwyczaj trzeba je skasować po wejściu do pierwszego autobusu lub tramwaju. W niektórych miastach należy je wykupić wcześniej. Wprawdzie kierowcy sprzedają pojedyncze bilety, ale ich cena nie należy do konkurencyjnych. Zdarza się (np. w Linzu), że nie ma innej możliwości, jak wykupienie biletu jednoprzejazdowego przed wejściem do autobusu lub tramwaju. W zależności od miejsca jest on ważny przez godzinę, 30 minut lub tylko na jeden przejazd. W niektórych miastach emerytom, uczniom austriackich szkół lub rodzinom przysługują zniżki.

Jadąc autobusem, trzeba pamiętać o przyciśnięciu przycisku sygnalizującego zamiar opuszczenia pojazdu (kierowca nie musi się zatrzymać, jeżeli nikt nie oczekuje na przystanku).

Jazda bez ważnego biletu kosztuje 29-43 € (płatne natychmiast!). Wprawdzie zależy to od konduktora, ale można mieć duże kłopoty, jeżeli nie ma się odpowiedniej ilości gotówki przy sobie.

Środki komunikacji publicznej kursują od około godz. 5.00 lub 6.00 do północy, ale w mniejszych miastach kursy wieczorne są rzadsze i kończą się wcześniej.

Taksówki

Austriackie taksówki wyposażone są w liczniki, a na cenę przejazdu składa się stała opłata „przy wsiadaniu” plus opłata za każdy przejechany kilometr. Dzięki sprawnej komunikacji publicznej właściwie nie ma potrzeby korzystania z taksówek, chyba że wraca się do hotelu późno w nocy. Taksówki stoją zwykle koło dworców kolejowych i większych hoteli. Za ich telefoniczne przywołanie trzeba dopłacić od 0,75 € do 2,20 € (telefony radio taxi zob. Komunikacja w artykułach: Graz, Innsbruck, Klagenfurt, Salzburg i Wiedeń).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *