Szlak Mozartowski w Wiedniu

Szlak Mozartowski w Wiedniu

W Wiedniu, podobnie jak w Salzburgu, rodzinnym mieście Mozarta, wizerunki kompozytora umieszczane są na czekoladkach, broszurach turystycznych, ulotkach informacyjnych. To właśnie w Wiedniu Mozart spędził ostatnie dziesięć lat życia, w czasie których napisał większość najsłynniejszych utworów. Przeprowadzał się trzynaście razy, nierzadko powodem był fakt, iż nie udawało mu się utrzymać posady, co oznaczało konieczność zmiany miejsca zamieszkania. Dziś na ulicach Innere Stadt pełno jest tablic upamiętniających kolejne pobyty Mozarta.

Singerstrasse 7. Po przybyciu do Wiednia w marcu 1781 roku Mozart mieszkał z arcybiskupem Salzburga w domu należącym do zakonu krzyżackiego.

Petersplatz 11. W maju wynajął pokój u Weberów, na początku września musiał się jednak przeprowadzić, czego powodem były krążące plotki o jego romansie z jedną z córek, Konstancją.

Graben 17. Po opuszczeniu Weberów wprowadził się do państwa Arnsteins, najszacowniejszej żydowskiej rodziny w Wiedniu.

Wipplingerstrassc 19. Po sukcesie opery Uprowadzenie z Seraju, Mozart przeprowadził się tu w lipcu 1782 roku, a po ślubie w sierpniu dołączyła do niego Konstancja.

Wipplingerstrasse 14. W grudniu 1782 roku Mozartowie przenieśli się kilka domów dalej do budynku będącego własnością zamożnego barona Wetzlara. Zajęli dwa pokoje na czwartym piętrze.

Kohlmarkt 7. Trzy miesiące później, w lutym 1783 roku Mozart znów się przeprowadził, tym razem na prośbę Wetzlara, który potrzebował wolnych pokoi. Wetzlar zapłacił za przeprowadzkę.

Judenplatz 3. W kwietniu 1783 r. Mozart przeniósł się do „lepszego mieszkania”, gdzie przyszedł na świat jego pierwszy syn, Karl Thomas.

Graben 29. W styczniu 1784 roku Mozartowie zamieszkali w Trattnerhof, jednym z najsłynniejszych domów w mieście, należącym do Johanna Thomasa von Trattnera, którego druga żona, Maria Theresa, została jedną z pierwszych uczennic Mozarta.

Schulerstrasse 8. Od września 1784 roku Mozart mieszkał w Camesina House za katedrą św Stefana (obecnie Figarohaus).

Landstrasse Hauptstrasse 75-77. W kwietniu 1787 roku Mozartowie wyprowadzili się z Innere Stadt do apartamentu przy Landstrasse. Tutaj powstał utwór Eine kleine Nachtmusik.

Hichlauben 27. Konflikty z właścicielem mieszkania zmusiły Mozarta do przeprowadzki na róg Schultergasse i Tuchlauben.

Wiihringerstrasse 26. W czerwcu 1788 roku, ze względu na problemy finansowe, Mozartowie znów zmuszeni byli się przeprowadzić.

Judenplatz 4. Mozartowie mieszkali tu prawie przez dwa lata, od stycznia 1789 r. W tym mieszkaniu umarło ich piąte dziecko, a Konstancja zaczęła chorować. Konieczność wyjazdu Konstancji na leczenie do Baden jeszcze bardziej pogorszyła sytuację materialną rodziny.

Rauhensteingasse 8. Po raz ostatni Mozart przeprowadził się we wrześniu 1791 r., gdy wszystko wskazywało na to, iż problemy finansowe należą już do przeszłości. W mieszkaniu tym przyszło na świat szóste dziecko kompozytora, Franz Xaver. Mozart napisał tutaj Czarodziejski flet, La Clemenza di Tito i spędził ostatnie dni życia, pracując na Requiem. W budynku znajduje się obecnie dom towarowy Steffl, a na najwyższym piętrze pomnik Mozarta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *