Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne

Podane poniżej trasy spacerowe to tylko mała część austriackich szlaków. Dalsze informacje znaleźć można w broszurach dostępnych w ANTO.

Przed wyjściem w góry warto się upewnić, że informacje o szlaku są wystarczające, a w plecaku jest odpowiednia ilość prowiantu i mapa.

Jezioro Nezyderskie (Burgenland)

Łatwa trasa prowadząca z Illmitz przez płaski teren, bocznymi drogami i wzdłuż ścieżek rowerowych. Po przejściu 16 km (4-5 godz.) pojawia się jezioro i trzcinowe zarośla, które są prawdziwym rajem dla dzikiego ptactwa. Dobrze jest mieć ze sobą lornetkę do obserwacji migrujących ptaków wodnych. W Illmitz widok bocianów w gniazdach założonych na dachach nie należy do rzadkości. Więcej informacji na ten temat w rozdziale Burgenland. Mapa: Freytag & Berndt, Neusiedler See, Rust & Seewinkel, 1:50 000.

Gamlitz (Styria)

17-kilometrowy szlak (nr 3), wiodący z Gamlitz (5 godz.), biegnie ścieżkami i polnymi drogami, łagodnie wznosząc się na wzgórza i wijąc między plantacjami winorośli. Trasa ta dla nikogo nie powinna być trudna. Gamlitz leży na południe od Grazu, 2 km od Ehrenhausen (więcej szczegółów w części Styryjskie szlaki winne w rozdziale Styria). Mapa: Kompass Wanderkarte 217, Sudsteirisches Weinland, 1:35 000.

Hermagor (Karyntia)

Wspaniale miejsce na rodzinny spacer. Podziwiając wyżłobiony przez wodę wąwóz, można się zapuścić daleko w Alpy Karynckie. Znajdujące się tam wodospady i jeziorka zachwycają swoim widokiem, ale nie wolno zapominać o uważnym patrzeniu pod nogi, bo ścieżka jest miejscami śliska. Na pokonanie tego 13-kilometrowego dystansu trzeba 5 godz. 30 min od strony Hermagoru i 4 godz. 30 min, jeśli tuż przed wąwozem czeka własny samochód. Hermagor jest oddalony o około 45 km od Villach w Karyntii. Mapa: Kompass Wanderkarte 60, Gailtaler Alpen-Karnische Alpen, 1:50 000.

Alpy Oetztalskie (Tyrol)

Dwudniowa wycieczka dla sprawnych i doświadczonych turystów (18 km). Sceneria Alp Oetztalskich, należących do najpiękniejszych rejonów Austrii, całkowicie wynagradza wszystkie trudy. Dobrze oznakowany szlak zaczyna się w Gepatschhaus, na południowym brzegu jeziora Gepatsch w Kaunertal. Czasem trzeba będzie przejść po skałach, poza tym przyjdzie stawić czoła stromemu, pokrytemu śniegiem zboczu Ólgrupen foch. Jedna z najpiękniejszych chwil wyprawy wiąże się ze wspaniałym widokiem (o poranku) wokół alpejskiego schroniska. Do Kaunertal można dojechać z Landeck. Mapa: Kompass Wanderkarte 43, Oetztaler Alpen, 1:50 000.

Alpy Stubaier (Tyrol)

Początek liczącej 120 km trasy ma miejsce w Neustift/Neder w Stubaital. Nawet przy dobrej kondycji na pokonanie dobrze oznakowanego szlaku trzeba przeznaczyć przynajmniej 7-9 dni. Mijane schroniska są nie mniej zróżnicowane niż przepiękne krajobrazy wokół, ale wszystkie należą do ciepłych i wygodnych. Każdy odcinek zawiera jakieś trudniejsze przejście, toteż w wielu miejscach umocowano specjalne liny do pomocy przy pokonywaniu tego trudnego fragmentu trasy. Czasami nawet pod koniec lata gdzieniegdzie leżą płaty śniegu. W rejon Stubaital można się dostać autobusem z Innsbrucku. Mapa: Kompass Wanderkarte 83, Stubaier Alpen – Serleskamm, 1:50 000.

Innsbruck (Tyrol)

9-kilometrowy szlak, rozpoczynający się przy Maria Theresien Strasse w Innsbrucku, wiedzie przez starówkę, po czym kieruje się bardziej stromo w góry Nordkette, skąd rozciąga się wspaniały widok na położone w dole miasto. Wiodąca bocznymi drogami i ścieżkami trasa jest raczej łatwa, chociaż zdarzają się bardziej strome podejścia. Wprawnym turystom przebycie szlaku powinno zająć 3-4 godz. Mapa: Freytag & Berndt WK333, Innsbruck und Umbebung, 1:25 000.

Matrei (Tyrol)

15-kilometrowy spacer po dolinach tyrolskich jest szczególnie dobrą propozycją na pochmurne dni, gdy widoczność ze szczytów jest słaba. Fragmenty przeważnie łagodnej ścieżki mogą być bardziej strome i czasem zarośnięte. Po drodze mija się ciekawe budownictwo, w tym delikatną bieloną kapliczkę w Hinteregg i romański kościół św. Mikołaja. Początek trasy w Matrei (5 godz.j. Swoją siedzibę ma tutaj zarząd parku narodowego. Mapa: Kompass Wanderkarte 48, Kals am Grossglockner, 1:50 000.

Bielerhóhe (Vorarlberg)

Liczący 13 km szlak biegnie przez Silvretta Hochalpenstrasse i mija jeziora, głębokie stawy i góry (5-6 godz.). Zaczyna się na przełęczy, przy drodze łączącej doliny Montafon i Paznaun. Najlepiej przyjechać tam wczesnym latem, gdy łąki pokrywają się kobiercem alpejskich kwiatów. Teren jest łagodny, ale wymaga dobrych butów, gdyż w przeciwnym razie pierwsze zejście z Radsattel może być kłopotliwe. Poza tym po drodze można się natknąć na leżące płaty śniegu. Informacje odnośnie do sposobów dotarcia do Bielerhóhe zob. Informacje o połączeniach w części Bludenz rozdziału Vorarlberg). Mapa: Kompass Wanderkarte 41, Sivlretta Verwallgruppe, 1:50 000.

Tennengebirge (region salzburski)

21-kilometrowa trasa dla wprawnych turystów, prowadząca przez wysoko położone pastwiska Tennengebirge, gdzie kręcono początkowe sceny filmu The Sound of Musie. Ta idylliczna 7-8-go-dzinna trasa ma swój początek w Werfen (nad miastem góruje wspaniały zamek) i prowadzi przez przepiękne łąki, lasy i pola. W pobliżu leżą Eisriesenwelt – największe jaskinie lodowe na świecie. O bazie noclegowej w Werfen zob. Ziemia salzburska. Mapa: Tennengebirge Wanderkarte, Werfen, Pfarwerfen, Werfenweng, 1:35 000 (dostępna w biurach informacji turystycznej w Werfen).

Katrin (Górna Austria)

Do początku szlaku można podjechać kolejką linową z uzdrowiskowego Bad Ischl (do górnej stacji kolejki linowej w Katrin). W bardziej niebezpiecznych miejscach, gdzie roślinność ustępuje miejsca nagim skałom, umocowano liny, pomocne dla pozbawionych lęku wysokości turystów. Trudne zejście rekompensują rozciągające się poniżej fantastyczne krajobrazy jezior i dolin. Długość trasy wynosi 11,5 km (4 godz. 30 min). Informacje na temat Bad Ischl i góry Katrin można zob. w rozdziale Salzkammergut. Mapa: Kompass Wanderkarte 20, Dachstein, Sudliches Salzkammergut, 1:50 000.

Hallstatt (Górna Austria)

Początek szlaku (16 km), biegnącego wokół jeziora Hallstatter, ma miejsce na stacji Steeg-Gosau. Trasa jest raczej łatwa i nie należy się zniechęcać dosyć wyczerpującym podejściem przez spory odcinek schodków przy wyjściu z miasta. Hallstatt należy do najbardziej malowniczych i zabytkowych miejscowości Austrii, warto więc wygospodarować sobie czas na jego zwiedzanie przed wyruszeniem w drogę powrotną. Bardziej ambitni mogą przejść 40-kilometrowy szlak Soleweg (szlak solanki), wiodący z Hallstatt na północ do Ebensee, wzdłuż najstarszego na świecie rurociągu (1607 r.). Informacje o miejscowościach Hallstatt, Hallstatter See i Ebensee. Mapa: Kompass Wanderkarte 20, Dachstein, Sudliches Salzkammergut, 1:50 000.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *