Wiedeń – Kościół Maria am Gestade

Wiedeń – Kościół Maria am Gestade

Gotycki kościół Maria am Gestade (dosł. na brzegu rzeki) znajduje się przy Salvatorgasse. Wspaniała budowla wyróżnia się filigranową wieżą zwieńczoną koroną Matki Boskiej. Szczególnie pięknie wygląda podświetlona o zmroku. Niezwykłość świątyni (ciemna nawa główna i wytyczony po skosie chór są bardzo wąskie) polega m.in. na fakcie, iż częściowo stoi ona na starych rzymskich murach miejskich. Dzisiejszy wygląd kościoła jest prawie w całości wynikiem XIX-wiecznej restauracji po pożarze z 1809 roku, gdy budowla służyła wojskom napoleońskim za magazyn broni.

W jednej z bocznych kaplic znajduje się relikwia mało znanego świętego, patrona miasta, Klemensa Marii Hofbauera (1751-1820). Umieszczono ją na marmurowym ołtarzu poniżej rzadko spotykanych średniowiecznych witraży. To właśnie Hofbauerowi miasto zawdzięcza odnowienie kultu maryjnego oraz szerzenie wiary katolickiej po reformach wprowadzonych przez Józefa II. Oprócz tego przyjął on na siebie odpowiedzialność za społeczność czeską (w szczytowym momencie liczyła 100 tysięcy), która do 1812 r. korzystała z kościoła Maria am Gestade.

Hoher Markt i okolica

Najstarszym placem Wiednia jest niepozorny Hoher Markt, otoczony ponurą powojenną zabudową i zatłoczony parkującymi samochodami. W tym miejscu znajdowało się centrum rzymskiej Vindobony. W średniowieczu Hoher Markt był popularnym miejscem dokonywania publicznych upokorzeń, których ofiary zamykano w klatkach (później ich miejsce zajęły pręgierze i szubienice). Obecnie znajduje się na nim Fontanna Zaręczyn (Vermahlungsbrunnen), dzieło Fischera von Erlacha, przedstawiająca arcykapłana udzielającego ślubu Maryi i Józefowi.

Głównym powodem, dla którego turyści przychodzą na Hoher Markt, jest przepiękny Ankeruhr, secesyjny pozłacany zegar figurkowy z 1914 r., projektu Franza Matscha. Zegar umieszczono na przewiązce łączącej dwa budynki należące kiedyś do firmy ubezpieczeniowej Der Anker. Co godzinę pojawia się jedna z figurek przedstawiających postaci znane z historii Wiednia, a w południe tłum zawsze wiernie oczekujących turystów obejrzeć może cały ich korowód, począwszy od Marka Aureliusza po Józefa Haydna, przesuwający się przez 10 minut w takt nieco ponurej muzyki.

Przy Tuchlauben 19, nieopodal Hoher Markt,w 1979 r. odkryto średniowieczne freski Neidharta. Malowidła, pochodzące prawdopodobnie z 1400 r., mają pogodny charakter. Część z nich ilustruje opowieści, których autorem byl Minnesinger, bard Neidhart von Reuenthal, pozostałe pokazują bitwę śnieżkami, tańce i inne rozrywki.

Na rogu Tuchlauben i Brandstatte wznosi się jedna z najnowszych atrakcji architektonicznych, Zacherlhaus, budynek mieszkalny z biurami na parterze, zbudowany przez słoweńskiego architekta, Josipa Plećnika w 1905 r. Na zewnątrz ponurą szarość granitu rozjaśnia jedynie uskrzydlona postać archanioła Michała nad pierwszym piętrem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *