Winiarnie – Wiedeń

Winiarnie – Wiedeń

Heurigen to winiarnie, które znaleźć można przede wszystkim w wioskach na odleglejszych przedmieściach, w kierunkach północnym i zachodnim od centrum, na stokach Lasu Wiedeńskiego. Słowo heurig oznacza tegoroczny, istniał bowiem zwyczaj, że właściciel składu win zachęcał do degustacji, aby wypróbować i oczywiście sprzedać kilka butelek swego (głównie białego) wina. Heurigen są tak stare jak miasto, jednak dopiero w okresie biedermeierowskim (1815-1848) stały się instytucją. W dawnych czasach ludzie własnoręcznie przyrządzali w nich jedzenie i, popijając wino, siedzieli na drewnianych ławkach w ogrodzie właściciela składu win. Dziś większość Heurigen prowadzi samoobsługowy bufet, oferujący zestaw tradycyjnych wiedeńskich potraw.

Według prawa ustanowionego w 1784 roku przez cesarza Józefa II, prawdziwe Heurigen mogą być otwarte nie więcej niż 300 dni w roku i sprzedawać tylko wino oraz potrawy, na które mają pozwolenie. Jeżeli tawerna jest otwarta, właściciel ma obowiązek wywiesić nad wejściem zielony wieniec (Buschen).

Te miejsca, gdzie wciąż przestrzega się określonych praw, posiadają znak Buschenschank. Trzeba jednak zaznaczyć, że część z nich zdobyło licencje restauracji, aby móc prowadzić działalność przez cały rok.

Wizyta w Heurigen wiąże się ze Schrammelmusik, połączeniem sentymentalnego dźwięku skrzypiec, gitary i akordeonu, choć dziś jest to charakterystyczne jedynie dla lokali najpopularniejszych wśród turystów. Poza klasycznymi winiarniami istnieje także garść innych, znanych jako Stadtheurigen. Zlokalizowane są bliżej centrum, zwykle w podziemiach miejskich klasztorów. Daleko im do prawdziwych Heurigen, mimo to jednak stanowią dobre miejsce na spróbowanie wina i skosztowanie specjałów lokalnej kuchni.

Poniżej opisano kilka Stadtheurigen. Klasyczne Heurigen nie mają stałych godzin otwarcia. Jeśli ktoś ma ochotę, może wyruszyć do którejś z podmiejskich dzielnic, licząc na szczęśliwy traf. Na tablicach w centrum każdej wioski można odnaleźć nazwy otwartych lokali.

Wybrane Heurigen

Grinzing to najsłynniejsza z wiosek, w których znajdują się tawerny winne i w konsekwencji najczęściej odwiedzana przez turystów. Wiele Heurigen, znajduje się przy głównej ulicy, ale żeby uniknąć tłoku, dobrze jest skierować się w stronę Cobenzlgasse. Pobliskie Heligenstadt i Nussdorf, to również popularne wioski. Mniej atrakcji turystycznych znaleźć można w Sievering i Neustift am Walde. Inne wyjście to przekroczenie Dunaju i skierowanie się w stronę Stammersdorf oraz położonej tuż obok Strebersdorf. Pojedyncze rekomendacje wspomniane zostały, jako rodzaj punktu startowego dla każdej dzielnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *