Wysoko ponad chmurami

Wysoko ponad chmurami

Towarzystwo lotnicze Lauda Air zatożył w 1979 r. trzykrotny mistrz Formuły I, Austriak Ni-ki Lauda. Początkowo linie te obsługiwały tylko loty czarterowe, a za sterami swoich samolotów często zasiadał sam Lauda. W 1985 r. rozpoczęła się batalia o prawo obsługi lotów kursowych. Państwowy przewoźnik, Austrian Airlines, nie był zachwycony z powodu pojawienia się konkurencji we własnym kraju. Próbował różnych metod dla storpedowania wysiłków Laudy: obniżył o połowę ceny biletów na określonych trasach, nieprzychylnie wypowiadał się o nowym towarzystwie lotniczym w prasie i nie wyrażał chęci współpracy w negocjacjach na temat korytarzy powietrznych.

W 1987 r. liniom Laudy udzielono częściowego zezwolenia, ale dopiero po trzech latach intensywnych politycznych i społecznych nacisków (głównie dzięki statusie bohatera narodowego, jakim cieszył się ów słynny rajdowiec), Lauda Air otrzymało koncesję na loty kursowe obejmujące cały świat.

Innowacyjny styl Lauda Air przejawia się np. w serwowaniu na pokładzie eleganckich potraw (dostarczanych przez wiedeńską restaurację DO & CO), wprowadzeniu dżinsów jako elementu stroju załogi czy otwarciu pokładowego kasyna na trasie Wiedeń-Australia. Osobiste upodobania Laudy znajdują swe odzwierciedlenie w nazwach samolotów – Johann Strauss, Enzo Ferrari, James Dean i Bob Marley. Ogromny sukces linii Laudy sprawił, że niedawni wrogowie bardzo szybko zmienili się w sojuszników i bardzo szybko 36% udziałów w firmie Lauda Air znalazło się w rękach Austrian Airlines.

W roku 2000 notowania linii Laudy gwałtownie spadły. Zarządzanie firmą było publicznie krytykowane, pojawiły się także głosy, że linie stoją na krawędzi bankructwa, a straty wynoszą około 73 min €. Ostateczny cios nastąpił w październiku 2000 r., kiedy przeprowadzająca audyt firma stwierdziła zupełny brak wewnętrznej kontroli nad finansami linii Laudy w obcych walutach. Raport z tej kontroli stał się główną przyczyną omalże natychmiastowej rezygnacji Laudy ze stanowiska dyrektora.

Z burzliwych sporów pomiędzy liniami Austrian Airlines a Lauda Air obronną ręką wyszła ta pierwsza. W listopadzie 2000 r. nabyta ona od Lufthansy kolejnych 11% udziałów. Wkrótce potem nastąpił kolejny zakup, który dat Austrian Airlines pakiet kontrolny. W sierpniu 2001 r. Lauda zgodził się odsprzedać swoje prywatne akcje, dzięki czemu niegdysiejszy zaciekły wróg posiada obecnie 90% udziałów w przedsiębiorstwie firmowanej jego nazwiskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *